U saopštenju izdatom povodom novonastale političke situacije u vezi sa zasjedanjem Savjeta bezbjednosti UN, na kome se raspravljalo o stanju u BiH, podsjeća se da prema Ustavu BiH, spoljnu politiku BiH kreira i vodi Predsjedništvo BiH, konsenzusom sva tri člana Predsjedništva BiH.
- Svaki spoljnopolitički nastup Predsjedništva, kao kolektivnog organa BiH, mora biti zasnovan na usaglašenom zajedničkom stavu. Ako toga nema, onda nema ni zajedničkog stava o tom pitanju - napominje se iz Radmanovićevog kabineta.
U saopštenju se navodi da juče nije postignuta saglasnost o zajedničkom istupu na sjednici, zbog nepremostivih razlika i pogleda članova Predsjedništva BiH u vezi sa Inckovim izvještajem i ocjenama o stanju u BiH.
Izjava bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, u kojoj se otvoreno kaže da "sve i da je predsjedavajući Radmanović zdrav, mi ne bismo postigli konsenzus u Predsjedništvu BiH o izlaganju", govori o jasnoj namjeri druga dva člana Predsjedništva BiH da u startu odbiju bilo kakav dogovor o zajedničkom nastupu - navodi se u saopštenju.
- To dokazuje pismo koje je bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, paralelno sa odbijanjem dogovora u Predsjedništvu, uputio generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu, u kome je podržao stavove visokog predstavnika u BiH - napominje se u saopštenju.
U kabinetu predsjedavajućeg Predsjedništa BiH se pitaju šta znači pismo generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu i predsjedavajućem Savjeta bezbjednosti UN, bez volje da se postigne usaglašeno izlaganje unutar Predsjedništva BiH, ako ne osporavanje ovakve BiH.
- Ima li BiH budućnost ako član Predsjedništva BiH oko ovako važnog pitanja kaže: Šta me briga za zajednički stav, ja pišem svoju podršku visokom predstavniku?", pitaju iz Radmanovićevog kabineta.
Inckov izvještaj pred Savjetom bezbjednosti UN je tendenciozan, neobjektivan i jednostran, sračunat za prikrivanje neustavnih intervencija visokog predstavnika u politički proces nakon proteklih izbora, njegove uloge u stvaranju političke krize u BiH i ostanak OHR-a u BiH, ocijenjeno je u saopštenju.
Incko je juče na redovnoj sjednici Savjeta bezbjednosti UN u Njujorku podnio redovni izvještaj o stanju u BiH. Uz redovan izvještaj o stanju u BiH, Incko je prvi put dostavio članicama Savjeta bezbjednosti jedan cijeli aneks koji nosi naziv "Republika Srpska", a u kojem najoštrije osuđuje Srpsku za kršenje Dejtonskog sporazuma i rušenje ustavnog poretka BiH, te naveo da zaključci Narodne skupštine Srpske i odluka o referendumu dovode u pitanje sve zakone koje je donio visoki predstavnik.
Narodna skupština RS usvojila je 13. aprila odluku o raspisivanju referenduma u Srpskoj na kojem bi građani trebalo da se izjasne da li podržavaju nametnute zakone visokog predstavnika u BiH, posebno o Sudu i Tužilaštvu BiH. Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko najavio je da će poništiti odluku o referendumu ukoliko to ne učini Narodna skupština RS.
(SRNA/ds)