Međutim, radna grupa za izradu ovog zakona nije uvažila prijedloge socijalnih partnera i Vladi RS je uputila nacrt radne verzije zakona po kojem je uslov za punu penziju 40 godina staža i minimalno 65 godina života.
- Osim prijedloga da za odlazak u penziju bude minimalan osnov od 15 godina radnog staža, kao i u većini zemalja EU, nijedan naš prijedlog nije uvažen. Ako konsenzus ne bude postignut, zakon je osuđen na propast - kaže predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić.
Ona dodaje da predstavnici Vlade u radnoj grupi ne razmišljaju dugoročno, nego samo kako da trenutno zaustave priliv novih penzionera na teret Fonda PIO.
Mišićeva negira informacije da je nacrt zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju RS spreman, ističući da u srijedu treba da bude održana još jedna sjednica radne grupe.
Kategorije boraca Predsjednik skupštine Boračke organizacije RS Dražan Perendija kaže da ova organizacija intenzivno priprema novi zakon o boračkim pravima RS. - Niko neće izgubiti status borca. Samo je predviđeno da budu četiri kategorije umjesto sadašnjih sedam - naveo je Perendija i dodao da još ništa nije konačno predloženo Vladi RS. Strategijom reforme penzijskog i invalidskog osiguranja RS predviđeno je da se razdvoje boračke od 'običnih' penzija, odnosno da se ubuduće boračke penzije za oko 43.000 bivših boraca VRS isplaćuju iz budžeta. |
- Predviđeno je da na toj sjednici budu usaglašeni stavovi i da se nakon toga Vladi uputi konačan nacrt zakona. Međutim, ne vjerujem da je to moguće zbog neusaglašenosti oko ključnih pitanja - navodi Mišićeva.
Zbog toga predstavnici Saveza sindikata traže da se ne žuri sa izradom novog zakona. U Vladi RS su uvjereni da će zakon u konačnoj formi biti usvojen u Narodnoj skupštini RS u junu, sindikati i poslodavci poručuju da je to moguće očekivati tek za dva-tri mjeseca.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić potvrđuje da i poslodavci traže da za odlazak u punu penziju bude samo jedan uslov, a to je 40 godina radnog staža.
- Naše stanovište je da kriterijumi za odlazak u punu penziju treba da budu restriktivni - navodi Milić.
Njegov lični stav je da kriterijumi za penzionisanje žena treba da budu blaži.
Predstavnici radne grupe za izradu novog zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju RS već dva mjeseca pokušavaju da izrade nacrt zakona. Uspjeli su da sačine radnu verziju po kojoj je osim što su za punu penziju predviđena dva uslova (40 godina staža i najmanje 65 godina starosti), zakonom se izjednačavaju muškarci i žene u godinama rada i staža za puno penzionisanje. Planirano je da osiguranik koji ne bude imao 65 godina života, ima pravo na starosnu penziju kada napuni 60 godina i 40 godina penzijskog staža. Takođe, žena osiguranik, koja ne napuni 65 godina, imaće pravo na starosnu penziju kada bude imala 58 godina života i 35 godina radnog staža.
(Blic.rs, BLIN MAGAZIN/tg)