INCKO PRED SAVJETOM BEZBJEDNOSTI UN-A O BIH

Potreba za međunarodnim prisustvom, kako civilnim tako i vojnim, i dalje je očigledna

Arhiva 09.05.11, 17:20h

Bosna i Hercegovina se suočava sa jednom od najgorih političkih kriza od kraja rata 1995. godine. Dejtonsko-pariški sporazum, koji je zemlji donio 15 godina mira, izložen je ozbiljnim kršenjima, rekao je visoki predstavnik i specijalni predstavnik Evropske unije Valentin Incko Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih naroda (UNSC) danas u Njujorku, saopšteno je iz OHR-a

Valentin InzkoVlasti Republike Srpske su nastavile da se zalažu za raspad zemlje, institucije na državnom nivou su pod političkim, institucionalnim i ekonomskim pritiskom i više od sedam mjeseci nakon izbora formiranje novih vlasti još nije na vidiku, rekao je visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU Incko.

Pošto je zakonodavni proces na državnom nivou na mrtvoj tački, "proces integracije u Evropsku uniju i evroatlantske integracije je potpuno stao", rekao je visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU Incko danas u svom govoru.

Narodna skupština RS-a je donijela zaključke i odluku da održi referendum posebno ciljajući državne pravosudne institucije, kao i mandat visokog predstavnika prema Poglavlju VII Povelje UN-a.

Održavanje takvog referenduma bi bilo suprotno Dejtonskom mirovnom sporazumu i ugrozilo bi ustavni sistem podjele nadležnosti između države i entiteta utvrđen Mirovnim sporazumom.

Pored svog polugodišnjeg izvještaja Savjetu bezbjednosti UN-a, visoki predstavnik Incko je podnio i poseban izvještaj Savjetu bezbjednosti UN-a o nedavnim mjerama vlasti RS-a u kome je naglasio ozbiljnost situacije. Visoki predstavnik Incko je takođe upozorio da se ovi događaji ne smiju smatrati samo kratkoročnim negativnim trendom.

- Potreba za međunarodnim prisustvom, kako civilnim tako i vojnim, sa izvršnim mandatom je i dalje očigledna, rekao je Incko.

Zamjenik ambasadora SAD pri UN Rozmeri di Karlo rekla je tokom rasprave da Vašington potpuno podržava rad visokog predstavnika i izrazila protivljenje održavanju referenduma u RS na kojem bi se građani izasnili o Sudu i Tužilaštvu BiH.

Ona je ocijenila da Narodna skupština RS svojim odlukama u vezi sa referedumom "fundamentalno dovodi u pitanje Dejtonski sporazum" i da će ti "koraci nazad" imati negativan uticaj, jer će RS, kako je rekla, otežati da privuče neophodne strane investicije.

SAD su izrazile punu podršku visokom predstavniku u BiH Valentinu Incku u vezi sa koracima koje bude preduzeo radi zaštite Dejtonskog mirovnog sporazuma i suvereniteta BiH povodom najavljenog referenduma u RS.

Di Karlo je izrazila zabrinutost povodom činjenice da više od sedam mjeseci poslije izbora u BiH nisu formirani organi vlasti na državnom nivou.

Ona je ocijenila da oštra retorika, negiranje genocida u Srebrenici i pozivi na secesiju teritorijalnu reorganizaciju samo podstiču dalje podjele i krizu u zemlji.

SAD su, takođe, pozvale vlasti u BiH da institucionalizuju saradnju sa Haškim tribunalom.

Ambasador Rusije pri UN Vitalij Čurkin smatra da je u Inckovom izvještaju "bilo više emocija, nego analize", te da je "neophodan objektivniji pogled" na situaciju u BiH.

On je predložio Savjetu bezbjednosti UN da razmotri pismo koje je predsjednik RS Milorad Dodik poslao generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu. Dodik je u tom pismu naveo da ocjene koje je visoki predstavnik u BiH iznio u svom izvještaju predstavljaju potpuno netačnu i iskrivljenu predstavu o legitimnim političkim aktivnostima rukovodstva RS.

Čurkin je ocijenio da upotreba bonskih ovlaštenja pojačava tenzije u BiH. On je dodao da je neophodno izvršiti transformaciju OHR-a u izaslanstvo EU i da građani BiH sami treba da odlučuju o svojoj sudbini.

Ambasador Rusije pri UN pozvao je OHR da svojim angažovanjem olakša dijalog između tri konstitutivna naroda u BiH i omogući im da sami donose odluke u skladu sa međusobnim dogovorima.

Ambasador Velike Britanije pri UN Filip Faram pozvao je Savjet bezbjednosti da ubijedi vlasti RS da povuku prijedlog o referendumu. Ako takve odluke ne bude, dodao je, Britanija će podržati svaki korak visokog predstavnika u pravcu sprovođenja Dejtonskog sporazuma.

On je rekao da je Britanija vidjela Dodikovo pismo Ban Ki Munu i da se "fundamentalno ne slaže" sa njegovim sadržajem.

Faram je izrazio zabrinutost Britanije povodom zaključaka Narodne skpštine RS o referendumu i ocijenio da je riječ o "direktnom napadu na visokog predstavnika i njegova ovlaštenja", te da se njima ugrožava sigurnosti BiH.

On je u ime Britanije izrazio zabrinutost povodom pogoršanja političke krize u BiH u posljednjih nekoliko mjeseci i ukazao na činjenicu da više od sedam mjeseci poslije izbora još nisu formirani organi vlasti na državnom nivou.

Faram je rekao da lideri u BiH moraju da pregovaraju o formiranju vlasti i da će BiH, bez fleksibilnosti u političkom životu, ostati "zaglavljena na putu ka EU".

Ambasador NJemačke pri UN Peter Vitig dao je punu podršku radu visokog predstavnika u BiH i ocijenio da je prijedlog o održavanju referenduma u RS "alarmantan", jer se njime potkopavaju nadležnosti OHR-a koje, kako je ocijenio, proističu iz okvira Dejtonskog sporazuma.

(DEPO, BLIN/md)