INCKO U SAVJETU BEZBJEDNOSTI

BiH se suočava s jednom od najtežih političkih kriza od potpisivanja Dejtonskog sporazuma!

Arhiva 09.05.11, 08:16h

Savjet bezbjednosti UN održaće danas redovnu raspravu o situaciji u BiH tokom koje će visoki predstavnik u BiH Valentin Incko podnijeti izvještaj. Predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović trebalo je da se obrati Savjetu bezbjednosti, ali je zbog bolesti njegov put u Njujork otkazan. "BiH će na sjednici predstavljati ambasador pri UN Ivica Barbalić, a savjetnici sva tri člana Predsjedništva BiH nastoje da usaglase stavove koje će Barbalić iznijeti", potvrdio je Srni šef Kabineta predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Miroslav Vujičić.

Valentin InzkoUz redovan izvještaj o stanju u BiH, Incko je prvi put dostavio članicama Savjeta bezbjednosti jedan cijeli aneks koji nosi naziv "Republika Srpska", a u kojem najoštrije osuđuje Srpsku za kršenje Dejtonskog sporazuma i rušenje ustavnog poretka BiH i navodi da zaključci Narodne skupštine RS i odluka o referendumu dovode u pitanje sve zakone koje je donio visoki predstavnik.

Incko navodi da su nedavne odluke parlamenta Srpske antidejtonske, te da predstavljaju najozbiljnije kršenje Dejtona otkad je ovaj dokument potpisan i optužuje vlast RS, posebeno predsjednika Milorada Dodika, da otvoreno osporavaju teritorijalni integritet i suverenitet BiH, provode politiku opstrukcije i podrivju državne institucije.

- UN, a naročito Savjet bezbjednosti, i dalje ima ključnu ulogu u BiH. U tom smislu od Savjeta bezbjednosti tražim da pruži punu podršku Dejtonskom sporazumu a naročito suverenitetu, teritorijalnom integritetu i ustavnom poretku u BiH, kao i svim potezima visokog predstavnika. Na taj način bi bilo potvrđeno da je visoki predstavnik djelovao uz odobrenje Savjeta bezbjednosti i u skladu sa Poglavljem sedam Povelje UN - navodi Incko.

Uoči rasprave o Inckovom izvještaju, predsjednik RS Milorad Dodik uputio je pismo generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu u kome navodi da da ocjene koje je visoki predstavnik u BiH iznio u izvještaju o BiH, a u kojem se interpretiraju namjere i priroda političkih aktivnosti rukovodstva RS, predstavljaju potpuno netačnu i iskrivljenu predstavu o legitimnim političkim aktivnostima.

- Kada je u pitanju referendum u RS sve što je navedeno u obrazloženju koje je dostavio visoki predstavnik predstavlja grubi pokušaj manipulacije pri kojem se računa da u kratkom roku nećete biti u mogućnosti da uđete u meritum problema i uočite nelogičnosti i netačnosti", naveo je Dodik u pismu.
Predsjednik Dodik je istakao da referendum koji je raspisan u RS nije referendum o secesiji, niti o statusu Srpske, kao ni uvertira u neki od ovih referenduma. "Referendum u RS je raspisan potpuno legalno i predstavlja legitiman način da se utvrdi stav građana Srpske o pitanju koje je po Ustavu RS, ali i aneksu četiri Dejtonskog sporazuma u nadležnosti RS, a to je pravosuđe - navodi Dodik u pismu.

Predsjednik RS ističe da visoki predstavnik svojim stavovima pokušava da zavara Savjet bezbjednosti UN i na taj način pribavi neophodnu podršku za nastavak svog djelovanja izvan mandata koji mu je dat Dejtonskim sporazumom i relevantnim rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN. "Upravo te i takve aktivnosti visokog predstavnika su i prouzrokovale pravni i politički haos u BiH te dovele do situacije u kojoj je domaćim organima gotovo onemogućeno da uređuju legislativu - naveo je Dodik.

Ambasador Rusije u BiH Aleksandar Bocan Harčenko izjavio je da je iznenađen što uz redovni izvještaj, koji će Incko podnijeti Savjetu bezbjednosti, postoji i poseban, koji se odnosi na RS i referendum i dodao da mišljenje Rusije kao stalnog člana Savjeta bezbjednosti ima posebnu težinu, jer ona neće podržati takav izvještaj.

- Smatram da takve podrške neće biti, jer je generalni stav Rusije da smo protiv bonskih ovlašćenja. Nadam se da će visoki predstavnik uzeti sveukupno mišljenje u Savjetu bezbjednosti, a mišljenje Rusije, kao stalnog člana, je jako važno i ima dodatnu težinu - rekao je Bocan Harčenko.

On je ocijenio da je ovo pokušaj da se stvori slika i jedno mišljenje u Savjetu bezbjednosti da je u RS najveći problem, s ciljem destabilizacije BiH.

- Moja ocjena je da se pokušava usmjeriti pažnja samo na RS, kao da nema drugih problema, a mi znamo da ima ozbiljnijih problema u FBiH -rekao je Bocan Harčenko i dodao da za tvrdnje da Srpska raspisivanjem referenduma krši Dejtonski sporazum nije ponuđen nijedan istinski dokaz.

(RTRS/ds)