MOSTAR

Suđenje Draganu Čoviću za ilegalnu privatizaciju Eroneta počinje 11. maja

Arhiva 07.05.11, 12:28h

Na Županijskom sudu u Mostaru 11. maja počet će suđenje u slučaju sporne privatizacije HT Eronet.

Dragan Covic

Podsjetimo, na statusnoj konferenciji, održanoj 23. marta ove godine, odvjetnici sedam optuženih te županijski tužitelj Predrag Tomić dogovorili su sa sucem Županijskoga suda Mostar Hamom Kebom, koji će voditi ovaj sudski postupak, tok suđenja i buduće termine.

Zbog većeg broja optuženih u ovom predmetu, te broja odvjetnika koji će ih zastupati, usuglašeno je da se prvo ročište i uvodna izlaganja o ovom kaznenom predmetu održi 11. maja, a potom još četiri termina (18.05., 23.05., 01.06. i 08.06.)  na kojima će biti izvedeni dokazi optužbe, odnosno saslušano sedam svjedoka i vještak.

Datumi ročišta na kojima će se izjašnjavati obrana optuženih, biti će naknadno usuglašeni.

Prema navodima optužnice, direktora tadašnjeg HPT-a Mostar Marinka Gilju, te Dragana Čovića koji je 2000. godine bio predsjednik Upravnog odbora HPT-a Mostar, kao i članove: Vladimira Šoljića, Slavicu Josipović, Nevena Đukića, Matana Žarića i Ivana Baćka tereti se da su dionice tvrtke mobilnog operatera Eroneta iz tadašnjega HPT-a prebacili privatnim tvrtkama Croherc, Alpina Komerc i Hercegovina osiguranje, kojima je HPT dugovao za izvedene građevinske radove, navodi FENA.

A kako stoji u obrazloženju presude mostarskog Županijskog suda iz 2010. jasno se navode i potvrđuju inkriminirajući elementi za Čovića, ali i za ostale osobe koje su sudjelovale u ovoj raboti.

U presudi mostarskog Županijskog suda doslovno piše: "Sud vjeruje da u su stranke u prvom redu u vidu imale lični ekonomski cilj, posebno tuženici koji su na ovaj način olako došli do udjela u profitabilnoj firmi. Ove firme nisu izabrane bez razloga i nasumice nego su tražene one firme u čije se  rukovodstvo imalo povjerenja i koje je imale odobrenje za preuzimanjem Eroneta od strane službene politike."

Ovaj dio obrazloženja presude jasno ukazuje da je politika imala odlučujuću ulogu u ovome poslu, ali ujedno i potvrđuje zloupotrebu položaja od strane političara koji su sudjelovali u ovome nelegalnom prijenosu dionica.

Anglo-saksonska sudska praksa za razliku od europske sudskim odukama daje zakonsku snagu a ovaj se termin u pravnoj znanosti naziva sudski precedent. To znači da sudovi kada jednom donesu odluku o nekom pitanju, ta se odluka proteže i na sve ostale procese  koji su u bitnim elementima slični procesu u kojem je donesena sudska odluka s snagom sudskog precedenta.

Takvom primjenom odluke Županijskog suda dokazni postupak protiv Čovića već bi faktički bio okončan.

(FENA/DEPO/em)