Ovom uredbom je, između ostalog, definisano da se naknade troškova smještaja odnose na smještaj radnika radi obavljanja određenih službenih poslova.
Uopšteno posmatrano, po mišljenju revizora, finansijsko poslovanje Vijeća naroda RS u toku 2010. godine bilo je po materijalno značajnim aspektima usklađeno s važećom zakonskom i drugom regulativom.
- Po našem mišljenju, finansijski izvještaji istinito i objektivno prikazuju, po svim materijalno značajnim aspektima, finansijsko stanje Vijeća naroda RS, rezultate poslovanja i izvršenje budžeta za 2010. godinu, u skladu s međunarodnim računovodstvenim standardima za javni sektor i međunarodnim standardima finansijskog izvještavanja - naveo je Boško Čeko, glavni revizor RS.
Momir Malić, predsjedavajući Vijeća naroda RS, rekao je da je u cjelini zadovoljan izvještajem Glavne službe za reviziju javnog sektora RS, te dodaje da će preporuke revizora biti ispoštovane.
- Bitno je da niko u Vijeću naroda RS nije potrošio ništa što nije smio, niti bilo šta zloupotrijebio. Mi smo imali ozbiljan razgovor s Čekom i konstatovano je da nije bilo zakonskih prekoračenja, osim nekih sitnica", naglasio je Malić.
Upitan da prokomentariše sporno plaćanje smještaja onima koji nisu zaposleni u Vijeću naroda RS, on je odgovorio da tu postoji problem, jer svi delegati u Vijeću nisu lica angažovana na profesionalnom radu. Apsolutno stojim iza toga da će sve preporuke revizora biti ispoštovane u narednom periodu - tvrdi Malić.
Inače, revizori su ustanovili da je, od delegatskih klubova, najviše novca utrošio Klub Srba u Vijeću naroda RS.
Primjera radi, Klub Srba je za ugostiteljske usluge potrošio 6.353 KM, Klub Hrvata 1.766, a Klub Bošnjaka 1.589 KM. Za troškove dnevnica i službenog puta Klub Srba u Vijeću naroda RS je potrošio 7.549 KM, Klub Bošnjaka 5.749, a Klub Hrvata 2.303 KM.
(Nezavisne novine/ds)