MEĐUNARODNA KRIZNA GRUPA PODRŽALA REFERENDUM U RS

BiH se suočava sa najgorom krizom od 1995. godine

Arhiva 06.05.11, 15:37h

Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko ne treba pokušavati da blokira referendum u Republici Srpskoj, iako to nosi potencijalno opasan razvoj događaja, jer će time samo povećati izlaznost i pojačati tenzije, stav je Međunarodne krizne grupe.

referendum01U najnovijem izvještaju MKG navodi se da se BiH suočava sa najtežom krizom od okončanja rata 1995. godine, čemu je doprinijela i međunarodna zajednica kada je visoki predstavnik suspendovao odluku Centralne izborne komisije BiH o izboru predsjednika Fedracije BiH, kao i da Srbi treba da odustanu od referenduma, ali i da odbace svaki jednostrani čin kojim se suprostavljaju državnim institucijama, poput povlačenja svojih predstavnika iz organa BiH.

MKG smatra da, iako je situacija veoma zabrinjavajuća, međunarodna zajednica ne treba da pokušava da njome upravlja tehničkim riješenjima ili sankcijama koje bi mogle da ohrabre sve strane da ojačaju svoje stavove.

Umjesto toga, smatra MKG, međunarodna zajednica treba da iskoriste diskusiju u Savjetu bezbjednosti UN 9. maja o BiH i sastanak Savjeta EU za inostrana pitanja 13. maja za pokretanje razmatranja strateške politike.
BiH se suočava sa najtežom krizom od okončanja rata 1995. godine, navodi MKG i ističe da vjerovatnoća izbijanja nasilja nije neposredna, ali da ima mogućnosti da do njega dođe u budućnosti ukoliko sve strane ne odustanu od maksimalističkih stavova.

Prije održavanja referenduma treba organizovati konferenciju na višem nivou da se potvrdila međunarodna posvećenost Dejtonskom sporazumu, uklanjanje visokog predstavnika iz lokalne politike kako bi se vratio njegov kredibilitet kao neutralnog posrednika, te dozvoliti kapacitetima EU da postane vodeći međunarodni igrač u BiH.

- Međunarodna zajednica previše je upetljana u lokalnu politiku. Potrebno je da se povuče i podesi svoje ciljeve u skladu sa umanjenim uticajem. Kada neposredna kriza bude riješena, lideri BiH mogu da rade na obnovi Dejtonske kompaktnosti i postizanja članstva u EU - smatra direktorica evropskog programa MKG Sabina Frejzer.

U izvještaju MKG pod naslovom "Državne institucije na udaru" naglašava se da sedam mjeseci nakon izbora nije formirana vlast, dok je to u FBiH učinjeno na kontroverzan način i uz osporavanje najjačih hrvatskih stranaka, koje su stvorile Hrvatski narodni sabor. RS je, sa druge strane, pozvala građane na održavanje referenduma o odlukama visokog predstavnika Valentina Inzka i radu Suda i Tužilaštva BiH.

-To su krize legitimiteta, sukobi između različitih vizija izgleda države BiH. Sukob počinje da uništava državne insitucije i može da ugrozi i samu državu. Potrebni su kompromisi koji bi omogućio svim stranama u BiH - Srbima, Bošnjacima i Hrvatima - da osjete da su dobili dovoljno da se mogu vratiti sa ivice - rekao je direktor MKG za Balkan Marko Prelec.

MKG przinaje da je međunarodna zajednica doprinijela krizi kada je visoki predstavnik suspendovao odluku Centralne izborne komisije BiH o izboru predsjednika FBiH. Većina međunarodne zajednice sada smatra da su vlasti u FBiH legitimne, ali većina Srba i Hrvata nije s tim saglasna.

Prema stavu MKG, da bi visoki predstavnik pomogao u formiranju istinske legitimne Vlade u FBiH treba da ukine svoju suspenziju i dozvoli da odluka CIK-a stupi na snagu, nakon čega bi parlament trebalo da slijedi proceduru da izabere predsjednika, a koji potom imenuje vladu koja je u skladu sa Ustavom.

(SRNA/ds)