"Treba ovakvo upozorenje uzeti sa velikom ozbiljnošću, zato što se Evropa danas suočava sa velikim brojem izbjeglica nakon ratnih zbivanja na sjeveru Afrike. To nije ambijent koji odgovara Srbiji", rekao je Tadić novinarima u Palati Srbija.
On je naveo da će Srbija učiniti apsolutno sve da do tog nepovoljnog ishoda, ukidanja viza, ne dođe te izrazio uvjerenje da se to neće desiti i da će i MUP i Vlada Srbije "odraditi svoj dio posla, jer bi tako nepovoljan epilog imao veoma teške i političke posljedice".
Tadić je dodao da je o tome razgovarao i sa evropskim kolegama i da vjeruje da će biti pronađeno rješenje, a da Srbija sa svoje strane treba da onemogući da neki od njenih građana u potrazi za lažnim političkim azilom, ustvari, dobijaju ekonomske prinadležnosti u zemljama EU.
"To je naša evropska i unutrašnja zakonska obaveza. S druge strane, evropske države će morati da pokažu razumevanje za značaj vizne liberalizcije za Srbiju, slobodu kretanja i putovanja za njene građane", rekao je Tadić, navodeći da se Srbija sa problemom lažnih azilanata suočava, kao i mnoge druge zemlje koje su pristupile viznoj liberalizaciji.
Ranije danas potpredsjednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić rekao je da pismo Belgije upućeno Evropskoj komisiji, u kome se prvi put upozorava da će ta zemlja tražiti ukidanje "bijelog šengena" za Srbiju, ukoliko se ne smanji broj lažnih azilanata, "svakako ne treba shvatiti olako".
"U narednom periodu, moraćemo da dokažemo da smo sposobni da kontrolišemo migratorne tokove iz naše zemlje i poštujemo kriterijume na koje smo se obavezali dobijanjem bezviznog režima. To znači i da ćemo preduzeti i sve neophodne mere. Trenutno se razmatra mogućnost uvođenja određenih sankcija za one koji su pokušali da zloupotrebe `beli šengen`", naveo je Đelić u pisanoj izjavi.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić, koji se u Luksemburgu sastao sa vicepremijerom i ministrom spoljnih poslova Žanom Aselbornom i ministrom za rad, zapošljavanje i migracije Nikolasom Šmitom, rekao je da bi odluka o suspenziji vizne liberalizacije za Srbiju bila veoma loša i ukazao na spremnost da se sa partnerima radi na popravljanju situacije.
On je naveo da je vizna liberalizacija za građane Srbije jedna od najvažnijih tekovina i da ne postoji razlog za traženje azila, jer u Srbiji nema političke represije i to je, kako je rekao, slobodna zemlja.
Dačić je rekao da sloboda kretanja može biti i zloupotrebljena, a primjer za to su tzv. lažni azilanti, te dodao da su 95 odsto tražilaca azila Romi, Albanci i manjim dijelom Bošnjaci, a najviše ih ima u Švedskoj, Njemačkoj, Belgiji i Luksemburgu.
Dačić je rekao da će se u saradnji sa drugim zemljama i ubuduće još efikasnije preduzimati mjere i da će se ispitati da li postoje organizovane grupe koje se bave prebacivanjem ljudi preko granice.
"Postoji mogućnost da se pojedincima koji traže azil u više zemalja oduzme putna isprava, zbog zloupotrebe slobode kretanja, ali o tom pitanju će se i dalje razmatrati", rekao je Dačić u Luksemburgu.
(SRNA, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/eb)