ODBAČEN ZAHTJEV ZA PUŠTANJE NA SLOBODU

Vijeće zaključilo da postoji odgovornost Vojislava Šešelja za podsticanje rasne, vjerske i nacionalne diskriminacije

Arhiva 04.05.11, 15:12h

Pretresno vijeće Haškog tribunala odbacilo je danas zahtjev Vojislava Šešelja da bude oslobođen, a predsjedavajući vijeća Ža-Klod Antoneti djelimično je izdvojio svoje mišljenje.

šešelj-naslPretresno vijeće Haškog tribunala odbacilo je danas zahtjev Vojislava Šešelja da bude oslobođen, a predsjedavajući vijeća Ža-Klod Antoneti djelimično je izdvojio svoje mišljenje.

Vijeće je danas zaključilo da postoji odgovornost Vojislava Šešelja za podsticanje na rasnu, vjersku i nacionalnu diskriminaciju i da je on "vodio nasilnu propagandu" sa "kriminalnom namjerom da podstiče na progone nesrpskog stanovništva" - javlja dopisnik Srne.
       
- Pretresno vijeće smatra da optuženi, koji je nosilac doktorata iz oblasti prava, nije mogao da ne zna, u periodu na koji se odnosi optužnica, za postojanje zabrane podsticanja na diskriminaciju po međunarodnim konvencijama. On nije mogao da ne za da se nekadašnja SFRJ obavezala na sankcionisanje diskriminativnog ponašanja i, u Krivičnom zakonu koji je skupština usvojila na svom zasjedanju 28. sepembra 1976. godine , predvidjela kaznu do deset godina zatvora - navodi se u odluci koju je pročitao sudija Antoneti.
       
On je naveo da je odredba iz Krivičnog zakona izmijenjena 1990. godine tako što je maksimalna kazna zatvora smanjena na pet godina zatvora, ali i da je "optuženi bio svjestan kriminalizacije podsticanja diskriminacije u bivšoj Jugoslaviji".
       
Pretresno vijeće smatra da postoji dovoljan broj dokaza za devet tačaka optužnice protiv Šešelja. Prva tačka optužnice tereti Šešelja za progone na političkoj, rasnoj ili vjerskoj osnovi, druga i treća tačka su izostavljene iz treće izmijenjene optužnice od decembra 2007. godine, dok ga četvrta tačka tereti za ubistvo kao kršenje zakona i običaja ratovanja.
       
Peta, šesta i sedma tačka takođe su izostavljenje iz optužnice, dok osma i deveta tačka optužnice terete Šešelja za mučenje, odnosno za okrutno postupanje, kao kršenja zakona i običaja ratovanja. Deseta i 11. tačka optužnice terete ga za deportaciju i za nehumana djela (prisilna premještanja), kao zločine protiv čovječnosti. Tačke od 12. do 14. terete Šešelja za bezobzirno razaranje i pljačku javne ili privatne imovine, kao kršenja zakona i običaja ratovanja.
       
- Pretresno vijeće je zaključilo da u ovoj fazi postupka ima dovoljno dokaza koji bi mogli da dovedu do osude optuženog za podsticanje na zločine navedene u svih devet tačaka optužnice - kazao je sudija Antoneti.
       
Postoji dovoljno dokaznih predmeta koji ukazuju na vezu između podsticanja i zločina koji su počinjeni - istakao je Antoneti.
       
Predsjedavajući sudija saopštio je da se "ne slaže sa jednim dijelom većinske odluke", a svoje izdvojeno mišljenje izložiće u toku popodneva. Namjera sudije Antonetija bila je da sa čitanjem nastavi do večeras u 19.00 časova, ali je upozoren da prevodioci ne mogu da rade više od šest sati, a da "iz finansijskih razloga nema dodatnih prevodilačkih timova".

Čitanje odluke Šešelj je pratio povremeno se podsmjehujući. On je jednom intervenisao rekavši za jednog prevodioca da "lažno prevodi", jer je rekao "moćna vojska, umjesto moćno oružje".

- Namjerno mi dovodite ovog prevodioca. Ja s uživanjem pratim ono što govorite, ali sad sam morao da intervenišem - kazao je Šešelj.

(Agencije/ds)