SAVJETI ZA BUDUĆE MAME I TATE

Spisak bebinih 'aktivnosti' u prvom mjesecu života

Arhiva 03.05.11, 14:32h

Prvih mjesec dana života vaše bebe je intenzivno vrijeme što se tiče bebinog razvoja, ali i vas samih, prije svega vaših osjećanja.

beba_plačMožda ćete otkriti u sebi više ljubavi nego što ste mislili da je moguće, ali se može desiti i da duže potraje dok ne osjetite istinsko zbližavanje sa bebom.

Prvih mjesec dana je, takođe, vrijeme napornog rada i malo sna. Što ste bolje pripremljeni, taj "prelaz" u novu životnu situaciju će biti daleko lakši.

Kao nekad u maminom stomaku


Beba drži šačice stisnute, a ruke i noge savijene. Taj fetalni položaj je za nju vrlo umirujući (predstavlja jedinu "bliskost" koja je podsjeća na topao, zaštićen svijet materice). No, beba će da opusti mišiće tokom sljedećih nekoliko nedelja.

Instinkt je najvažniji


Prvih nekoliko dana, bebe su vođene prvenstveno instinktom. Već na rođenju, beba je u stanju da prepozna majčin glas. Vjerovatno ćete primjetiti da okreće glavu prema tom dobro poznatom zvuku čak i kada vaši rođaci i prijatelji, koji su došli da je vide, naprave gužvu u sobi. Uskoro će beba moći da identifikuje i druge poznate glasove koje je čula još dok je bila u materici.

Što ja volim da sisam!

Beba se rađa sa jakim nagonom za sisanje. Iako se čini sasvim prirodnim da bi trebalo da se rodi i sa urođenom sposobnošću da sisa, primjetićete da je potrebno nekoliko dana za jedno od vas da uspješno nauči tu tehniku. U svakom slučaju, nemojte se ustručavati da zatražite pomoć ako sa dojenjem imate bilo kakvih problema.

Kratak domet pogleda

Ne očekujte od bebe da posmatra previše predmeta po sobi, pošto njene "nezrele" oči (vid se i dalje razvija) mogu da fokusiraju samo objekte koji su veoma blizu njenog lica.

Bebine "aktivnosti" u prvom mjesecu života

* Diže glavu u kratkom periodu
* Pomjera glavu sa strane na stranu
* Više voli ljudsko lice od drugih oblika
* Pravi nagle, grčevite pokrete rukama
* Prinosi ruke licu
* Ima jake refleksne pokrete
* Može da se fokusira na predmete udaljene 20 do 30 centimetara
* Okreće se prema poznatim zvukovima ili glasovima
* Reaguje na glasne zvukove
* Trepće na jako svjetlo

Ala mi se spava…

Većina beba je nesvjesno "usmjerena" na to da odmah spava, oko jedan sat nakon rođenja. Normalno je da ta pospanost potraje narednih nekoliko dana. Međutim, uživajte prve nedjelje gledajući bebu koja drijema, i iskoristite prednost "uspavanog" razdoblja da se malo odmorite.

Beba je "šef parade"


Ono što možete da očekujete od bebe, jeste da se priklanja nekom sopstvenom "rasporedu". Zato je najbolje da joj dozvolite da određuje kada je potrebno da jede i spava.

Nježan dodir maminog ili tatinog tijela


Beba uživa u svakom maženju koža na kožu, posebno kada sisa. Tate su takođe vješte u takvoj vrsti kontakta. Brzo podizanje košulje ili majice, i udobno ćebence - može da bude sve što je potrebno da se beba slatko uljuška u san.

Sticanje povjerenja

Beba u ovom periodu uči da vam vjeruje. Svaki put kada se pojavite sa hranom (bilo da je u pitanju podoj ili ishrana pomoću flašice), čistim pelenama, ili da je utješite - vi pomažete jačanje svijesti kako ćete biti uvijek tu da izađete u susret bebinim potrebama, da ih uspješno zadovoljite.

Nastavite da slijedite bebin raspored, ma kakav on bio. Ona će ubrzo naučiti da može da se osloni na vas kad god joj potrebna pomoć ili, jednostavno, samo mali zagrljaj, makar na kratko.

(Yu mama/ds)