Sindikat medija i grafičara RS-a ukazao je, povodom Svjetskog dana slobode medija, 3. maja, da veliki broj novinara u tom bh.entitetu radi nacrno, naročito u privatnim medijima, u ponižavajućim uvjetima rada s nikakvom perspektivom da svoj radnopravni status riješe u skladu sa zakonima.
U ovom bh. entitetu djeluje više od 90 štampanih i elektronskih medija, a međunarodni standardi dozvoljavaju najviše 25 medija na 1,4 miliona građana, koliko broji RS, tako da jedan medij pokriva 60.000 korisnika.
Granski sindikat uz poziv novinarima da se organiziraju podsjeća i da se u većini privatnih medija ne poštuje Zakon o radu, Zakon o doprinosima i Zakon o zaštiti na radu, te kolektivni ugovori, čime mnogi poslodavci drastično krše radnička i sindikalna prava novinara, što ih čini jednom od najugroženijih profesija.
“Nema slobode novinara, koja je relativna, bez potpune legalizacije njihovog ekonomsko-socijalnog statusa prema važećim zakonima RS-a, a koje većina arogatnih poslodavaca godinama krši bez ikakve odgovornosti”, ukazuje sindikat.
Organiziranje novinara je potrebno, zaključuje se i zato što su oni pokretačka kritička snaga svakog društva, bez koje nema demokratizacije i evropeizacije zemalja u tranziciji u koje spada i RS.
(FENA, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/eb)