FOTO I VIDEO/NATO SNAGE UBILE GADAFIJEVOG SINA

Najmlađi sin Saif al - Arab bio student ekonomije, a ne vojnik

Arhiva 01.05.11, 12:36h

Najmlađi sin libijskog vođe Moamera Gadafija, Saif al-Arab, koji je ubijen sinoć u napadima NATO na Tripoli, bio je na postdiplomskim studijama ekonomije i nije bio vojnik, javila je libijska državna agencija JANA. POGLEDAJTE FOTO I VIDEO!

Saif al Arab GaddafiU napadu NATO aviona na kuću Gadafija poginulo je i troje njegovih unuka, kao i nekoliko prijatelja i komšija, saopšteno je iz vlade, prenosi RIA Novosti.

- Pokojni Said al-Arabi, rođen 1982. godine, bio je na postdiplomaskim studijama ekonomije, a ne vojnik - navodi agencija, dodajući da je njegova supruga "čudom preživjela napad".

Libijski zvaničnici dozvolili su novinarima da uđu u ostatke kuće koja je pogođena sa najmanje tri projektika.
Krov je u nekim dijelovima potpuno urušen, izlažući dijelove željezne armature, koja visi među komadima betona.

- Ono što sada imamo je zakon džungle. Sada je svima jasno da ono što se dešava u Libiji nema veze sa zaštitom civila - rekao je portparol libijske vlade Musa Ibrahim na konferenciji za novinare, a prenosi Rojters.

NATO ubio Gadafijevog sinaNATO je odbacio tvrdnje da je meta napada bio Gadafi ili njegova porodica, već da se radi o vojnim metama u istom dijelu Tripolija koji je i ranije gađan.

- NATO je nastavio noćas sa preciznim napadima protiv vojnih postrojenja Gadafija, uključujući kontrolnu i komandnu zgradu u naselju Bab al-Azizijah - navodi se u saopštenju alijanse.

Komandant NATO za operacije u Libiji potpukovnik Čarls Bučard rekao je da je meta napada u sastavu strategije gađanja komandnih centara koji predstavljaju opasnost za civile.

- Sve mete NATO su po prirodi vojne. Mi ne gađamo pojedince - rekao je Bučard.

Ukpuno 14 od 29 članica NATO učestvuju u operaciji Ujedinjeni zaštitnik u Libiji, koja uključuje napade iz vazduha, zonu zabrane leta i embargo na oružje, čiju primjenu kontroliše mornarica.

Savjet bezbjednosti UN usvojio je rezoluciju kojom se uvodi zona zabrane leta iznad Libije 17. marta, što je otvorilo put za vojnu operaciju protiv Gadafija, koja je počela dva dana kasnije.

Komanda nad vojnom operacijom prebačena je sa međunarodnih snaga predvođenih SAD na NATO krajem marta.

Gadafi bio u zgradi

Gadafi je bio u zgradi u trenutku napada, ali je preživio.

- Ovo je bio direktan pokušaj ubistva lidera ove države - rekao je portparol libijske vlade Musa Ibrahim.
Ovaj napad, piše britanski "Independent", predstavlja značajno odstupanje od rezolucije 1973 Savjeta bezbjednosti UN, kojom su vazdušne snage ovlaštene da krenu u akciju radi "zaštite civila i naseljenih mjesta".

NATO ubio Gadafijevog sina"Independent" je, odmah poslije napada, pokušao da otkrije ko je izdao naređenje za ovaj napad, ali predstavnici Forin ofisa i Ministarstva odbrane nisu željeli da komentarišu ovaj događaj, koji bi se lako mogao okarakterisati kao pokušaj ubistva libijskog lidera.

Libijski zvaničnici su, nedugo poslije napada, saopštili da je Gadafijev sin bio student u Njemačkoj i da je imao 29 godina.

Sejf al Arab je drugo Gadafijevo dijete koje je poginulo u bombardovanju zapadnih aviona. Njegova ćerka Hana, poginula je u aprilu 1986. godine, kada su američki avioni bombardovali Tripoli u znak odmazde za bombaški napad libijskih agenata na jednu diskoteku u Berlinu, kada je troje ljudi ubijeno, a više od 200 ranjeno.

(Agencije/ds)