RS 'IMA ODGOVOR NA MOGUĆE SANKCIJE'

Odluka o referendumu nakon sjednice PIC-a

Arhiva 01.05.11, 10:04h

Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko izjavio je sinoć da odluku o referendumu u Republici Srpskoj o Sudu i Tužilaštvu BiH neće donijeti do sljedećeg četvrtka, kada u Sarajevu zasjeda Savjet za provedbu mira (PIC) u BiH

Valentin Inzko- Mišljenje ambasadora PIC-a sasvim je jasno kada je riječ o osnovnim pitanjima Dejtona, kada je u pitanju država i njen suverenitet i integritet i kada je u pitanju ono što je do sada postignuto, a treba da se ruši - onda je odgovor jasan - kazao je visoki predstavnik za banjalučku Alternativnu televiziju (ATV).
      
Upitan kakav bi mogao biti konačan odgovor OHR-a na raspisivanje  referenduma u RS, on je odgovorio da je "sve moguće".
      
ATV je navela da se pod tim, između ostalog, podrazumijeva i blokada imovine funkcionera u RS, uključujući i predsjednika RS Milorada Dodika.
      
Dodik je izjavio da RS ima odgovor na moguće sankcije, ne precizirajući o kakvom se odgovoru radi.
      
Visoki predstavnik Valentin Inzko rekao je da o pitanju referenduma nije razgovarao s predsjednikom RS i da ne namjerava da do sjednice PIC-a posjeti Banjaluku.
       
Inzko je takođe rekao da će u utorak u Briselu biti održana sjednica Političkog i bezbjednosnog komiteta EU, na kojoj će biti riječi i o situaciji u BiH.
(Onasa/dg)