Tog dana više desetina hiljada čikakških radnika protestovalo je tražeći humanije uslove rada, veće nadnice i skraćenje radnog vremena. Protesti su ubrzo prešli u nemire, a policija je u rastjerivanju demonstranata upotrebljavala grubu silu i vatreno oružje.
Epilog tog čikaškog 1. maja 1886. godine jeste na desetine mrtvih i povrijeđenih.
Povodom praznika rada, u nedjelju 1. maja, kompanija Centrotrans Eurolines će svim građanima Sarajeva pokloniti vožnje do obližnjih izletišta Igmana, Vrela Bosne, Barica i Vilsonovog šetališta. |
Prvi maj, kao praznik, svoj korjen ima u odluci vodećih američkih sindikata da, inspirisani pobjedom svojih kanadskih drugova 1884. godine zahtjevaju donošenje zakona kojim bi se ustanovilo maksimalno osmočasovno dnevno radno vrijeme.
Taj je zakon trebalo da bude donesen do 1. maja 1886. godine. Kada se to nije dogodilo, došlo je do velikog štrajka u SAD, a u Čikagu i do krvavih nereda.
Od tada se u SAD, a kasnije i u svim zemljama svijeta, Međunarodni praznik rada obilježavao velikim paradama i demonstracijama, koje su najčešće organizovali socijalistički, komunistički, anarhistički i drugi lijevo orijentisani pokreti.
Odlukom Druge internacionale iz 1889. godine 1. maj je uspostavljen kao Međunardoni praznik rada.
Prvi maj kao međunarodni praznik rada na prostorima bivše Jugoslavije, kao zvanični državni praznik počeo se slaviti poslije Drugog svjetskog rata, dolaskom komunista na vlast. Međunarodni praznik rada proslavlja se na brojnim izletištima uz roštilj, piće i muziku.
(SRNA, DEPO, BLIN/dg)