PRONAĐEN DJEČAK SA TITANIKA

Skoro 100 godina nakon nesreće otkriven identitet stradalog dječaka

Arhiva 30.04.11, 17:33h

Skoro 100 godina nakon nesreće,otkriven identitet dječaka stradalog na Titaniku

Djete sa TitanikaSamo pet dana nakon što je Titanik potonuo, posada spasilačkog broda 'Mackay Bennett' je iz Atlantskog okeana izvukla tijelo dječaka koji ima oko dvije godine. Skoro 100 godina kasnije, forenzičari su konačno otkrili identitet nepoznatog djeteta.

Dječak je sahranjen 1912. sa tijelima mnogih drugih putnika Titanika, a prevežen je u Kanadu gde mu je podignut spomenik na kojem je pisalo “nepoznatom djetetu”. Forenzičari su sada, poslije dvije pogrešne identifikacije, zaključili da je to bio 19-mjesečni Sidni Lesli Gudvin iz Engleske. Ovaj put su 98 odsto sigurni da su u pravu.

Prvo su mislili da se radi o dvogodišnjem Šveđaninu kojeg je more odnijelo s palube dok je brod tonuo. U džepu dječakove majke su pronašli karte za brod za nju i četvoro djece. Sahranili su je u grobu pored “nepoznatog djeteta”. Prije deset godina uz dozvolu porodice ekshumirali su dječakovo tijelo.

Njegovu DNK su uporedili sa uzorcima živih rođaka s majčine strane. Uzorci se nisu poklapali. Ponovo su pokušali da identifikuju ostatke. Eliminisali su četiri dječaka mlađa od tri godine koji su poginuli na Titaniku i ostali su im samo 13-mjesečni Finac i Sidni Gudvin. Po zubima se činilo da je nepoznato dijete bilo staro između devet i 15 mjeseci, a Gudvin je u vreme nesreće na Titaniku imao oko dvije godine, pa su 2004. godine naučnici zaključili da ostaci pripadaju malom Fincu.

Međutim, pojavio se par kožnih cipela koji je pripadao nepoznatom djetetu, a koje se nisu uklapale u uzrast Finca. Posljednja identifikacija rađena je uz pomoć Laboratorije za identifikaciju američkih oružanih snaga. Ovaj put su preciznije analizirali mitohondrijski DNK. Otkrili su specifične razlike u DNK nepoznatog dječaka koje su upućivale na Gudvina.

Sidni je na Titaniku putovao s roditeljima Frederikom (42) i Augustom (43) i još petoro braće i sestara. Porodica je imala karte za manji brod, ali to putovanje je otkazano. Karte drugog razreda mijenjali su za karte trećeg razreda na Titanicu.

Tata Fred je sa porodicom napustio dom u engleskom Fulamu u potrazi za boljim životom u Americi. Kada je Titanik udario u santu leda i potonuo, poginula je cijela porodica. Tijela ostalih članova nikada nisu pronađena.

(RTK, BLIN, at)