- Ovo je vrlo ozbiljna borba koja se veže za najvažnije interese RS. To je i borba za osnovna ljudska i građanska prava stanovnika RS, a rekao bih i cele BiH - rekao je Kesić.
GLAS: Da li je odlukom o raspisivanju referenduma ugrožen Dejtonski sporazum ili prekršen Ustav kao što to tvrde predstavnici međunarodne zajednice?
KESIĆ: Referendum je postao suštinska borba za RS. Osporava se osnovno pravo Srpske, a to je pravo da se ona suprotstavi izmenama Dejtonskog sporazuma koje su urađene nasilno i autokratski od strane visokog predstavnika. Visoki predstavnik zapravo kaže da RS nema izbora nego da se bori u skladu sa pravilima koje su oni nametnuli. Znači imate pravo da se bunite, ali samo u okviru onoga što su oni izgradili. To je potpuni apsurd.
GLAS: Šta ako taj apsurd ipak pobijedi?
KESIĆ: Ako se prihvati takva logika onda se prihvata da oni i dalje imaju pravo da ruše RS, da joj oduzimaju ovlašćenja i da je svedu samo na priču koja je vezana za parče papira i simbolično za entitete. Ovo je vrlo ozbiljna borba koja se veže za najvažnije interese RS. Ako se sada popusti to bi značilo da bi pozicija RS bila ozbiljno ugrožena. S druge strane to je i borba za osnovna ljudska i građanska prava stanovnika RS, a rekao bih i cele BiH.
GLAS: Šta bi se dogodilo ukoliko visoki predstavnik upotrijebi bonska ovlašćenja i poništi Odluku o referendumu i preduzme najavljene sankcije protiv zvaničnika RS?
KESIĆ: Nigde u međunarodnom pravu ne postoji mogućnost da visoki predstavnik i deo međunarodne zajednice mogu da uskrate pravo za održavanje referenduma. Ako se prihvati ideja da postoji neko pravo vezano za silu onda se priznaje da vladavina prava apsolutno ne postoji ne samo što se tiče BiH nego i šire. Niko ne spori da Amerika i deo EU, ako bi se uključili, imaju silu i da mogu da je koriste. Apsurd je razmišljati da bi oni mogli da koriste vojnu silu u kontekstu debate o građanskim i demokratskim principima. RS traži da se poštuju ona prava koja se poštuju svugde u svetu. Očigledno je da visoki predstavnik i njegovi sponzori iz međunarodne zajednice ta prava osporavaju samo na prostoru RS i BiH. Najvažnije je pitanje kako bi oni koristili tu silu. Imamo iskustvo da, kad se pokrene građanska neposlušnost, da nema nasilnog odgovora na takav pokret. Kad autokratski režimi počnu da koriste sve veću represiju u suštini ruše sami sebe.
GLAS: Kako bi to izgledalo u ovoj situaciji u RS?
KESIĆ: Ako građani RS pokrenu masovnu građansku neposlušnost ne postoji odgovor visokog predstavnika i međunarodne zajednice koji bi mogao da se izbori sa takvim pokretom. Znači, ako se ne prihvati njegova naredba on nema mehanizam koji bi mogao da koristi i kojim bi to sproveo.
(Glas Srpske/ds)