Tokom posjete novinara "Avaza" sarajevskom zatvoru ove druge nisu vidjeli niti s njima razgovarali jer su oni pod znatno strožijim režimom i sve, pa i najsitnije stvari, mora im odobriti sud.
Na pitanje znači li to da je bolje biti osuđenik nego pritvorenik, Mladen Krpan, zamjenik direktora KPZ-a Sarajevo, odgovara da bi se i tako moglo reći.
- Sarajevski zatvor je prije svega pritvorska jedinica, dok imamo prave zatvorske jedinice u Ustikolini i na Igmanu. Ipak, sve vrijeme u ovom zatvoru boravi i dvadesetak osuđenika koji tu i rade i oni ustvari opslužuju pritvorsku jedinicu. No, sukoba nema i sigurno više tuča ima u sarajevskim srednjim školama nego u ovom zatvoru - objašnjava Krpan.
Dodaje da uvjeti u zatvoru nisu idealni, ali da je zgrada stara, nema mogućnosti proširivanja i njena je prvobitna namjena da pritvorenici budu blizu suda, što dobro funkcionira već 100 godina.
Kapacitet zatvora je 110 mjesta, pa je gužva dosta velika i u sobi boravi po 10-11 zatvorenika. Skučenost se osjeti čak i u hodnicima, a nedostatak svjetlosti izaziva osjećaj tjeskobe. Zatvorenici kažu da im to i najviše smeta, ali i previše cimera, jer je u takvim uvjetima spavanje gotovo nemoguće.
- Neko hrče, neko je u apstinencijskoj krizi, pojedini zatvorenici imaju psihičkih problema i u takvim uvjetima nema odmora. Najgore je što danju moramo stalno biti u dnevnom boravku ili, kako ga mi popularno zovemo, "podmornici", jer ne vidimo ni sunca ni mjeseca. Neki su momci dobili i hemoroide od sjedenja na ovim stolicama - kazao nam je Edmir Rajković iz Sarajeva, koji inače izdržava 3,5-godišnju kaznu zbog teške krađe.
Na pitanje čim su posebno nezadovoljni, a čime zadovoljni, zatvorenici gotovo uglas govore - ljekarskom uslugom i hranom.
- Najviše nam nedostaje ljekar opće prakse i psihijatar ili psiholog. Osim toga, ovisnicima, kojih je ovdje najviše, bez ikakvog reda ukida se ili prorjeđuje metadonska terapija. No, hrana je dobra i na to nemamo primjedbi. Mnogi od ovih momaka ni napolju nemaju takvu ishranu - zaključuje Sarajlija Jasmin Livnjak, koji izdržava šestomjesečnu kaznu.
Zatvorenici jednom sedmično mogu primati posjetioce, a mjesečno imaju pravo na takozvane bračne posjete u posebnim odvojenim prostorijama.
Pakete mogu primati, ali na zidu čekaonice je naznačeno da su sokovi i drugi proizvodi u tetrapaku zabranjeni zbog mogućeg krijumčarenja zabranjenih supstanci i predmeta.
Svi zatvorenici koji rade imaju pravo na plaću od oko 150 KM, no kažu život u zatvoru može biti i skup jer minut razgovora plaćaju četiri marke.
(Dnevniavaz.ba, DEPO, BLIN, sv)