GASTRO BRENDOVI BANJALUKE

Sir, pivo i ćevapi zaštitni znak grada na Vrbasu

Arhiva 29.04.11, 20:49h

Trapiski sir, pivo 'nektar' i čuveni banjalučki ćevapčići su najpoznatiji gastro brendovi i praktično zaštitni su znakovi u toj oblasti grada na Vrbasu.

Banjalučki ćevapRekao je ovo "Glasu Srpske" samostalni stručni saradnik u Turističkoj organizaciji grada Mladen Šukalo.

- U zavisnosti od manifestacije na kojoj učestvujemo pomenuti proizvodi su neizostavni na našoj gastro ponudi ali i najviše privlače strance jer su čuveni po kvalitetu i dugoj tradiciji. Veoma malo proizvođača hrane sa područja grada ulaže u promociju i marketing domaćih proizvoda što je najveća prepreka u građenju njihovog značajnijeg i ozbiljnijeg imidža - istakao je Šukalo.

Prema njegovim riječima, posljednjih godina se na području grada pojavio veliki broj proizvođača rakije ili vina koji zaslužuju da njihovi proizvodi budu proglašeni brendom.

- Biskupsko vino koje se proizvodi u samostanu "Marija Zvijezda" u naselju Trapisti sigurno će se u budućnosti brendirati jer je već prepoznatljivo po posebnom ukusu - dodao je Šukalo.

Direktor Agencije za sigurnost hrane BiH Sejad Mačkić je rekao da su zaštita prehrambenih proizvoda, načina proizvodnje i prerade te podneblja iz kojeg dolaze kroz registraciju oznaka samo jedan od načina stvaranja brenda.

- Na "Upitnik za zaštitu oznaka originalnosti, oznaka geografskog porijekla i oznaka tradicionalnog ugleda hrane" sa područja Banjaluke prijavljeno je više proizvoda kao što su sir trapist "Marija Zvijezda", konzumna jabuka i kruška, djevičansko ulje od sjemenki bundeve... - naglasio je Mačkić.

Još je kazao da se Agenciji javio veliki broj zainteresovanih stručnih službi i proizvođača prehrambenih proizvoda sa pitanjima za pojašnjenje uslova za registraciju i dobijanje oznake zaštićenog proizvoda.
- Uprkos tome do sada nije dostavljen nijedan zahtjev za registraciju - pojasnio je Mačkić.

On je dodao da nakon što je oznaka registrovana u našoj zemlji može se pokrenuti postupak njene registracije na nivou Evropske unije.

- Zahtjev se šalje Evropskoj komisiji direktno ili putem Agencije a postupak je identičan kao i za registraciju na nivou BiH - istakao je Mačkić.

Trapistički samostan Marija Zvijezda u BanjaluciRedovnik Tomislav Topić u trapiskom samostanu "Marija Zvijezda" izrazio je zadovoljstvo prodajom poznatog sira čija receptura je poznata samo rijetkima.

- Svakodnevno nam pristižu brojne narudžbe iz zemalja u okruženju ali i svih dijelova Evrope što dovoljno govori o kako kvalitetnom produktu je riječ - kazao je Topić.

Procedura

Mačkić je istakao da sam postupak registracije oznake originalnosti, oznake geografskog porijekla ili oznake tradicionalnog ugleda ne bi trebao biti duži od 12 mjeseci.

- Dužina procedure zavisi od toga da li je bilo uloženih prigovora i kako su se brzo sve zainteresovane strane uspjele dogovoriti - dodao je Mačkić.

(GLAS SRPSKE/ds)