Dodik je rekao da će referendum biti sproveden, da će on lično braniti interese naroda RS i Ustav RS, a da je "prijetnja znak nemoći i arogancije onog ko prijeti".
- Nek visoki predstavnik zatraži zasjedanje Narodne skupštine RS, to bi bilo demokratski, ali on to nije učinio i ja nemam namjeru da se osvrćem na njegove medijske izjave - rekao je Dodik novinarima nakon sastanka sa izvršnim direktorom za Evropu i centralnu Aziju u Zajedničkoj službi inostranih poslova EU Miroslavom Lajčakom.
Dodik je istakao da će Narodna skupština RS, tek ako joj se obrati visoki predstavnik i objasni razloge, moći da odluči hoće li ili neće revidirati odluke.
Predsjednik RS naglasio je da je odluka o referendumu potpuno legalna i legitimna i da će, kada prođu procedure u Vijeću naroda RS, Komisija Narodne skupštine preuzeti tehnički dio posla.
- Nama nije cilj da poništimo sva dostignuća ili promašaje koje su činili visoki predstavnici. Naš cilj je da se sjedne i da se izmodeliraju nametnuta rješenja koja su dovela do činjenice da BiH koja je po Dejtonu imala devet, sada ima 83 institucije - rekao je Dodik.
On je dodao da su zahtjevi da se nekoliko stvari riješi o sudu i tužilaštvu, među kojima su da bude utvrđena referentna lista kada će biti provedene istrage o stradanjima Srba u proteklom ratu, te da se ukine retroaktivna primjena zakona i da se ne upada u nadležnost nižih pravosudnih organa.
Govoreći o formiranju vlasti na nivou BiH, Dodik je rekao da je za Srpsku neprihvatljiv prijedlog da se podjela ministarstava vrši po principu pet Federaciji BiH, pet RS, kao i prijedlog da parlamentarne većine iz entiteta načine vlast na nivou BiH jer je "vlast u Federaciji nije legalno izabrana".
- Naš prijedlog ostaje isti - predsjedavajući Savjeta ministara BiH treba da bude predstavnik hrvatskog naroda. Pošto je Bošnjacima pripadalo četiri ministarska mjesta logično je da sada četiri ministarska mjesta pripadnu RS i da sada ministar inostranih poslova bude iz reda srpskog naroda, jer je u prethodnom mandatu pripadao bošnjačkoj kvoti - rekao je Dodik.
On je naglasio da SNSD i dalje sa SDS-om provodi platformu o zajedničkom djelovanju i da je o svemu tome upoznao Lajčaka.
Lajčak je nakon sastanka rekao da ostaje pri svojim jučerašnjim stavovima o referendumu, te da je to pitanje primarne odgovornosti visokog predstavnika u BiH koji "kad bude djelovao to će biti adekvatno reagovanje".
On je naglasio da je u Banjaluku došao da čuje političke stavove političkih predstavnika, a da trenutno niko nema interes da zaoštrava situaciju.
- Mislim da međunarodna zajednica permanentno prati situaciju u zemlji i reaguje na način na koji reaguje - rekao je Lajčak i dodao da su priče o sankcijama za sada samo spekulacije, a da eventualno uvođenje sankcije mora biti nečim izazvano.
On je dodao da je kod političkih predstavnika sa kojima se sastao mnogo manje brige o formiranju vlasti na nivou BiH nego što je očekivao i da je prosto nevjerovatno da se EU više brine o tome nego sama BiH.
- Mi smo ozbiljni kada kažemo da želimo da BiH nastavi evropski put, da bude u stanju da podnese aplikaciju za članstvo, da su uslovi vrlo jasni i konkretni, mjerljivi, ali prva pretpostavka za to je da imamo vladu koja ima mandat i kredibilitet - rekao je Lajčak.
On je naglasio da razgovori o formiranju Savjeta ministara treba da bude evropski put BiH i da se prije dva mjeseca činilo da je BiH bliže formiranju vlasti nego danas.
(SRNA/ds)