Ristiću je izrečena jedinstvena kazna zatvora u trajanju od 20 godina, dok je Dević osuđen na 12 godina zatvora zbog ubistva 15 civila bošnjačke nacionalnosti u oktobru 1995. u Sanskom Mostu.
Prema obrazloženju u presudi, tokom postupka je dokazano, a posebno materijalnim dokazima, da je 10. oktobra 1995. ubijeno 15 muškaraca bošnjačke nacionalnosti koji su se u pratnji pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) vraćali s radne obaveze.
- Konjska kola u kojima su bili ubijeni muškarci presreli su optuženi Ristić, Dević i Predrag Arsenić, o čemu su ključni svjedoci bili vojnici VRS-a, koji su bili u njihovoj pratnji.
Izjave su bile jasne i decidne. Svjedoci su na suđenju identifikovali optužene kao osobe koje su od njih nasilu odvele grupu bošnjačkih civila - kazala je Edina Arnautović, predsjedavajuća Sudskog vijeća.
Arnautović je istakla da je značajna i izjava Petra Arsenića, koji je priznao krivicu i iskazao kajanje za počinjeno djelo.
Arsenić je nakon sporazuma s Tužilaštvom Unsko-sanskog kantona (USK) osuđen na deset godina zatvora.
Stav Vijeća Suda u Bihaću je da je Arsenić detaljno opisao događaj i način na koji je skupa s Ristićem i Devićem počinio krivično djelo.
U izrečenu kaznu zatvora za prvooptuženog Lazara Ristića uračunata je ranija kazna Suda u Bihaću za ubistva dviju žena bošnjačke nacionalnosti počinjena 1992. godine u Sanskom Mostu.
Ristiću i Deviću je ovom presudom produžen pritvor u kojem su od maja 2010. godine.
Na presudu postoji mogućnost žalbe.
(FENA/dg)