Konferenciji su prisustvovali akademski stručnjaci, predstavnici štampe, te studenti sa univerziteta u Sarajevu, Mostaru, Tuzli i Banja Luci.
Slobodanka Dekić, predstavnica Media Manifest-a, prisutne je upoznala sa problemima s koijima se suočavaju studenti novinarstva, navodeći kao glavni problem nedostatatak prakse i socijalizacije novinara.
Prema podacima iz 2002. godine, u bh. medijima može se naći od 50 do 70 posto novinara bez akademskog obrazovanja.
Hanka Vajzović, profesorica Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, najveće zamjerke ima na bolonjski sistem obrazovanja.
- Tipujem na četverogodišnji studij, jer nam je bolonja dosta štete nanijela, te smo svi počeli žaliti za starim načinom obrazovanja - kaže Vajzović.
Kako je istaknuto kvalitetno obrazovanje novinara je jedan od najznačajnijih fakora u sferi medija.
Izvršna direktorica Vijeća za štampu Ljiljana Zurovac smatra da se ogromno znanje dobija na intenzivnim kursevima, jer se obrađuje jedna oblast postavljajući pitanje zašto nema primjene kritične mase, odnosno urednika koji žele obrazovane novinare?
Prisutni su se složili da novinar ne može biti svako, te da treba postaviti jasnu strategiju za obrazovanje budućih novinara sa što više praktičnog rada.
(DEPO/lk)