- Ispoštovali smo u potpunosti činjenicu da su knjige tih znamenitih pisaca nastale na jeziku srodnom istočnohercegovačkim govorima, što znači da su izvorno nastale na narodnom štokavskom, a ne na čakavskom i kajkavskom narječju. Matičina antologija, dakle, ne preuzima, već samo potvrđuje objavljenim tekstovima ono što je u istoriji južnoslovenskih književnosti već poznato - naveo je Vuksanović u saopštenju.
Vuksanović je potom ocijenio "političkim" nedavne napade ministarstava kulture Hrvatske i Crne Gore da je Matica kao srpsku prisvojila u antologiji zapravo hrvatsku i crnogorsku književnu baštinu.
- Ne prihvatamo gledišta, politička i druga, koja hoće po sadašnjim granicama da razgraniče ono što je nastajalo pre nekoliko vekova. Nije logično, pogrešno je, po sadašnjim važećim političkim i nacionalnim atribucijama razvrstavati dubrovačku i bokokotorsku književnost. One su zajedničko nasleđe starijih narodnih govora, odnosno štokavskog narečja kao osnove savremenog književnog srpskog jezika. Isto narečje u svojoj osnovi imaju i novoimenovani jezici, čija je matica srpskohrvatski jezik - navodi se u saopštenju.
On je ocijenio "zanimljivim" složno oglašavanje ministarskih predstavnika iz Zagreba i Podgorice, kome su se pridružili i novinari, povodom "Deset vekova srpske književnosti".
- Zanimljivo je da su se oni oglasili, a da nisu rekli ono što je prirodno, da se o naučnim pitanjima raspravlja u naučnim ustanovama. Svaka politizacija nauke donosi štetu. Uredništvo edicije poštovalo je i primenilo rezultate o srpskoj književnosti, koji su se formirali i uobličili u poslednjih sto godina - ističe Vuksanović.
Prema njegovim riječima, u antologiji su primijenjeni naučno-istorijski rezultati, prema kojima se dubrovačka i bokokotorska književnost renesanse, baroka i prosvijećenosti smatraju djelom zajedničke baštine.
- Knjige Gundulića i Držića, kao i tekstovi Pucića i Vojnovića, uvrštene su u antologiju zbog poštovanja pravila o dvojnoj pripadnosti tih pisaca. Poštovali smo pravilo - kako oblasnih književnosti tako i pojedinih pisaca, iz vremena slovinskog jezika, pa prema tome, posmatrana kao istorijska kategorija, dubrovačka književnost je i hrvatska i srpska - naveo je na kraju Miro Vuksanović.
Ministarstva kulture Hrvatske i Crne Gore prethodnih dana žestoko su osudila Izdavački centar Matice srpske što je u okviru antologije "Deset vekova srpske književnosti" hrvatske i crnogorske književnike Ivana Gundulića (1589-1638), Marina Držića (1508-1567), Iva Vojnovića (1857-1929) i Meda Pucića (1821-1882) navodno predstavio kao dio srpske književne baštine.
(SRNA/ds)