Kada je početkom 2009. godine pokrenuta velika humanitarna akcija za oboljelu Ljiljanu Krajnc iz Sarajeva, majku troje djece, nije bilo građanina BiH da za ovu hrabru ženu nije donirao bar jednu KM.
Zahvaljujući humanosti naših ljudi, Ljiljana, čiji je život tada visio o koncu, uspjela je otići na transplantaciju jetre u Padovu u Italiji. No, jetra koja joj je presađena bila je zaražena virusom hepatitisa. Zbog toga Ljiljana mora do kraja života piti izuzetno jake i skupe lijekove.
- Nakon transplantacije moje stanje je bolje nego što je bilo. Ali, zaraza hepatitisom uzrokovala je otežavajući oporavak. Pijem mnogo lijekova. Donor je bio zaražen hepatitisom. I prva jetra koju sam dobila bila je zaražena. To smo saznali tek kada smo se vratili iz Italije. Oči nam je otvorio prof. dr. Rusmir Mesihović, sadašnji ministar zdravstva FBiH, koji je u to vrijeme bio inicijator mog odlaska na liječenje. U Italiji su sve tajili - kaže Ljiljana.
Terapija mjesečno košta 2.400 maraka. Porodica sama kupuje lijekove.
- Nadam se da će nam ministarstvo i država odobriti besplatne lijekove. Ni od koga ne tražimo novac, već osiguranje lijeka. U posljednje vrijeme nisam ga pila jer smo došli u škripac. Antitijela su pala i osjećala sam se vrlo loše. Sada se stanje popravlja - priča Ljiljana, koja pravi i prodaje nakit kako bi suprugu Nenadu pomogla da kupe lijekove.
Ljiljana svakog mjeseca ide na kontrolu u KCUS. Kaže da ima odličnu saradnju sa dr. Zorom Vukobrat i ostalom ekipom s Gastroenterologije.
- Oni nemaju ništa s nabavkom lijeka. Da nema terapije, došla bih u fazu u kakvoj sam ranije bila. Za mene popravnog nema. Život mi zavisi od lijeka. To je najgore. Ozdravila sam i vratila se svojoj porodici, djeci... Ali, samo saznanje da moram piti lijek, a došla sam u situaciju da ga nemam, preteško je - kaže Ljiljana.
Najstariji Ljiljanin sin Vedran ove godine završava srednju školu, a kćerka Suzana osmi razred. Najmlađi sin Robert ima 12 godina.
- Dvoje bi trebalo ići na ekskurziju, ali neće moći, jer to sada nije izvodljivo. Tako je kako je. Djeci smo mnogo stvari umanjili - kaže Ljiljana.
- Nadam se da će ministar Mesihović nešto učiniti, jer mu je stalo do bolesnika. Znam da mnogima treba pomoć i da ima gorih slučajeva od mene.
Meni preostaje da se borim kao i ranije. U Italiji su mi rekli da sam medicinski fenomen. Oni nisu mogli vjerovati da su građani BiH prikupili toliki novac za mene - istakla je Ljiljana.
(Dnevni avaz/BLIN/em)