Dok je za Kuhnera ključna presuda generalu Anti Gotovini, za Ruse je "okidač" neriješeni status hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini
Sve se svodi na odlazak Hrvata iz BiH
"Situacija u Bosni i Hercegovini mogla bi se ozbiljno pogoršati u budućnosti. Predstavnici hrvatske zajednice izuzetno su nezadovoljni sa svojom situacijom te zahtijevaju razdvajanje hrvatskog naroda od bošnjačko-hrvatske Federacije Bosne i Hercegovine", navodi ruska Pravda donoseći povijest nedavnih političkih previranja u Bosni i Hercegovini.
Navodeći izjave hrvatskih predstavnika vlasti u podužem tekstu se zaključuje kako sve vodi prema razdvajanju Hrvata od Bosne i Hercegovine. Hrvatski predsjednik Ivo Josipović izričito navodi, napominje se u tekstu, da Zagreb nije bio zadovoljan s položajem Hrvata u BiH.
Hrvati imaju pravo žaliti se zbog Daytona
"Bosna i Hercegovina treba neke promjene, prije svega u smislu jednakopravnosti svih naroda", rekao je Josipović, podsjeća se u tekstu što Ruse navodi na zaključak da i ta izjava s Pantovčaka također upućuje na razdvajanje hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.
"Imaju li Hrvati u BiH razloga žaliti se zbog svoje sudbine? Čini se da imaju. Hrvati u BiH nisu dobili ono što su htjeli. Prema sporazumu iz Daytona koji je potpisan 1995. godine oni su bili dužni živjeti zajedno s Bošnjacima u jednoj zemlji i bilo im je uskraćeno pravo da se pridruže Hrvatskoj", navodi Pravda dodajući kako Srbi ipak imaju određenu autonomiju, misleći na Republiku Srpsku.
Hrvatsko-bošnjački brak iz prisile
Tekst navodi i primjer podijeljenog Mostara, a navodi se kao zaključak da je prisilni brak Bošnjaka i Hrvata zapravo želja Zapada koji po svaku cijenu želi sačuvati jedinstvo Bosne i Hercegovine.
Elena Guskova, istoričarka i svjedokinja Haškog suda te voditeljica Centra za proučavanje suvremene balkanske krize Instituta za slavistiku, tvrdi kako je samo pitanje vremena kada će Hrvati u BiH i formalno postaviti svoje pitanje rastanka s BiH te pridruživanja Hrvatskoj.
"Godine prolaze, a Republika Srpska sve je jača što se ne može reći za Federaciju BiH. U Hrvatskoj se također mijenja situacija te su sve manje pritisnuti od strane Zapada što se tiče BiH. Zagreb se više ne srami podrške svojoj braći u BiH", kaže Guskova dodajući kako Hrvati do sada nisu službeno "potegli" pitanje autonomije, no to bi se moglo promijeniti u budućnosti.
Pravda/DEPO PORTAL/a.k.