AMERIČKI ANALITIČAR DANIEL SERWER

Nacionalne stranke je Dayton držao u vlasti 15 godina, vrijeme je da provedu nekoliko godina u opoziciji

Arhiva 20.04.11, 07:13h

Izjavio je Serwer komentirajući održavanje Hrvatskog narodnog sabora, Serwer kaže da dvije velike hrvatske stranke, HDZ BiH i HDZ 1990, ne mogu prihvatiti činjenicu da će biti u opoziciji

daniel serwer

Predsjednik RS želi otvoriti vrata za secesiju

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik želi otvoriti vrata za referendum o odvajanju od Bosne i Hercegovine, izjavio je u razgovoru za "Dnevni avaz" Danijel Server (Daniel Serwer), američki analitičar Centra za transatlantske odnose Univerziteta "John Hopkins" iz Vašingtona i bivši uposlenik Stejt departmenta.


- Referendum u RS stvara nestabilnost, jer su Dodikove namjere jasne. Ali, to se neće desiti. Potpuno je jasno zašto on želi ukinuti ovlasti Državnog suda i tužilaštva. Narod u RS to, također, zna. Je li uopće siguran da će referendum uspjeti - kaže Server.

Druga vrsta

Prema njegovim riječima, mnoge zemlje u svijetu imaju probleme s uspostavom vlasti nakon izbora i BiH u tome nije usamljena. No, on kaže da kod nas postoji druga vrsta problema.


- Nepostojanje vlasti na državnom nivou omogućava Miloradu Dodiku da tvrdi da je država nefunkcionalna i nepotrebna. Nadam se da će on ubrzo shvatiti i otkriti stvarnu potrebu za državnom vlašću. Neki smatraju da bi baš ta vlast mogla osigurati resurse koji su neophodni Republici Srpskoj - navodi Server.

Komentirajući održavanje Hrvatskog narodnog sabora, Server kaže da dvije velike hrvatske stranke, HDZ BiH i HDZ 1990, ne mogu prihvatiti činjenicu da će biti u opoziciji.

- Nacionalne stranke dobro su prošle u Dejtonu, dobile dogovor koji ih je držao u vlasti, na jedan ili drugi način proteklih 15 godina. Krajnje je vrijeme da provedu nekoliko godina u opoziciji - navodi on.

Govoreći o snažnijem prisustvu i ulozi Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u postizbornom procesu u BiH, kaže da u Vašingtonu smatraju da su ostali uključeni sve vrijeme.

- Nekada to Bosanci primijete, a nekada ne. Osim toga, Amerikancima je vrlo teško razumjeti zašto se rezultati izbora ne mogu brže implementirati - kaže Server.

Čvršće pozicije

Američki analitičar napominje da možda politički lideri, u prvom redu Dodik, Zlatko Lagumdžija te Dragan Čović i Božo Ljubić, u posljednje vrijeme samo učvršćuju pozicije uoči moguće nove runde pregovora o ustavnoj reformi i uopće razrješenja političke krize.

No, ako i jeste tako, smatra Server, to nije dio nekog velikog međunarodnog plana, posebno ne Vašingtona.

- Niko u SAD ne brine se ovih dana toliko o BiH da bio napravio plan za rješavanje tog pitanja. Napori kakve smo vidjeli u Dejtonu, ili čak i u Butmiru, više nećete vidjeti. U Bosni je uglavnom zbrka, ali ovog puta postoji stvarna opasnost od nestabilnosti. Za mene bi bilo najbolje da Dodik i Lagumdžija sjednu i riješe stvari. Obojica bi, prije svega, trebala razumjeti dvije stvari: nema ukidanja RS, niti će ona postati nezavisna. To onda ostavlja dovoljno prostora za dogovor o narednim koracima - ističe Server.

Pozitivan pristup iz BiH

Server smatra da Lagumdžijina ideja o "Dejtonu 2" može biti realna, ali pod uvjetom da pozitivni pomaci dođu iz BiH.

- Nova međunarodna konferencija na kojoj bi se odlučilo o sudbini BiH zahtijevala bi mnogo više pozitivnog pristupa Bosanaca i Hercegovaca nego što ga je bilo u "Dejtonu 1" ili Butmiru. Prije bilo kakvih daljnjih napora da se riješe problemi, svako će tražiti da bude siguran da bi taj napor mogao biti uspješan. Fokus bi trebao biti na ukidanju diskriminirajućih odredbi u Ustavu i osnaživanju državne vlasti kako bi mogla ispregovarati i ispuniti obaveze za članstvo u EU - kaže Server.

Avaz/DEPO PORTAL/a.k.