Srpska demokratska stranka neće dati podršku Rezoluciji Hrvatskog narodnog sabora ukoliko ovaj dokument podrazumijeva promjenu dvoentitetske daytonske strukture BiH, poručio je predsjednik SDS-a Mladen Bosić.
Bosić je rekao Srni da Rezolucija u dijelu koji se odnosi na teritorijalno preuređenje BiH podsjeća na formulaciju iz Prudskog sporazuma i da ovakvim prebacivanjem problema unutrašnje organizacije Federacije na čitavu BiH Hrvati neće pronaći partnera u SDS-u, ali ni u ostalim strankama iz RS.
- Očekivao sam da će Hrvatski sabor izaći sa jasnim zahtjevima koji imaju veze sa realnim mogućnostima, a to se prije svega odnosi na otvaranje razgovora sa partnerima unutar Federacije BiH, odnosno problema koji su po Hrvate proistekli iz Washingtonskog sporazuma - rekao je Bosić.
Prema njegovim riječima, Hrvati su rekli da žele promjenu Daytonskog, a ne Vašingtonskog sporazuma, a da su imali načina da dogovore prekompoziciju sa Bošnjacima unutar Federacije BiH, oni bi do sada izašli sa takvim zahtjevom.
- Ovako, želeći da prebace pitanje na čitavu BiH i samim tim i RS, dovode nas u situaciju da se jasno odredimo prema takvim zahtjevima, a to znači da ne dolaze u obzir nikakvi razgovori oko promjene dvoentitetskog uređenja BiH - rekao je Bosić.
Predsjednik Partije demokratskog progresa Mladen Ivanić ocijenio je da je Rezolucija Hrvatskog narodnog sabora suprotna interesima Republike Srpske i da predstavlja najdirektniji udar na Daytonski sporazum.
On je rekao Srni da je očito da se situacija u Federaciji BiH koristi za promjenu Daytonskog sporazuma, a ne Vašingtonskog, dodajući da RS nema problem sa ravnopravnošću sva tri konstitutivna naroda, već samo Federacija BiH.
Prema njegovim riječima, Rezoluciju ne treba podržati, jer zadire u interese RS.
- Da se negdje u Rezoluciji HNS-a kaže da je RS nedodirljiva, ja bih je podržao, dok god se to ne kaže ja nisam za takve rezolucije - poručio je Ivanić.
Hrvatski narodni sabor danas je u Mostaru usvojio Rezoluciju u kojoj se, između ostalog, navodi da "detaljna reforma Ustava BiH, koja će obezbijediti institucionalnu ravnopravnost i novu administrativno-teritorijalnu organizaciju i uključivati federalnu jedinicu sa hrvatskom većinom može garantovati istinsku ravnopravnost hrvatskog naroda".
(BLIN/DEPO/ds)