Ispitanici su bili tinejdžeri, dvadesetak mladića, koji su najprije provodili sat vremena sjedeći u fotelji, a ksnije su utrošili sat vremena na video igre. Nakon igranja unosli su 80 kalorija više, u odnosu na period kada to nisu činili.
Iako se brojka može čini malom, doktor Žan Filip Šaput iz istraživačkog instituta u Ontariju , rekao je ukoliko unosite samo 50 kalorija dnevno više od onoga što je potrebno, za deset godina to će značiti 28 kilograma viška.
U stvarnom životu, kaže Šaput, ta brojka je još veća, jer mnogi provode dosta vremena igrajući video igre, a za to vrijeme često konzumiraju hranu. Ipak, on kaže da nisu samo gejmeri ugroženi. Sve "sjedeće" aktivnosti, poput gledanja televizije ili rada na računaru čine da uzimamo više hrane, bez obzira na to da li osjećamo glad ili ne.
Sljedeće što će ispitivati su igre koje zahtjevaju kretanje, poput onih na Kinectu, Playstationu uz pomoć kontrolera Move ili Wii konzoli, kako bu utvrdili da li i one utiču na preterani unos hrane nakon aktivnosti, rekao je Šaput.
(B92/ds)