Sajam je okupio 22 izlagača, a riječ je o bh. i inostranim institucijama koje nude različite vidove stipendija, potpora, kredita, zajmova ili jednokratnih novčanih pomoći za studij u BiH i inostranstvu.
Neki od izlagača koji na štandovima nude brojne informacije o stipendiranju, pored UNSA, su i ambasade Češke Republike, SAD-a, Japana i Republike Turske, British Councila, Fondacija Konrad Adenauer, internet portal Posao.ba, Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu, te nekoliko udruženja, kompanija i privatnih visokoškolskih institucija.
Na zvaničnom otvaranju sajma posjetioce su prigodnim obraćanjima pozdravili prorektorica za nastavu UNSA Slavenka Vobornik, dekan Mašinskog fakulteta u Sarajevu Ejub Džaferović i ministar obrazovanja i nauke KS-a Emir Suljagić.
Suljagić je, obraćajući se direktno studentima, naglasio da stipendije i studiranje uopće predstavlja ne pravo, već privilegiju da imaju mogućnost posvetiti se isključivo učenju i radu na sebi.
- Također, ne zaboravite da vi dolazite iz zemlje zbog koje morate biti pet puta bolji da biste pod istim uslovima učestvovali kada izađete na strano tržište - istakao je.
Stručna saradnica u Službi za međunarodnu saradnju UNSA Jasna Bošnjović istaknula je novinarima da sajam ima informativni karakter te da u njemu učestvuje i Univerzitet u Sarajevu s tri projekta koji se odnose na mobilnost studenata i profesora na 30 univerziteta u svijetu.
- U današnjoj su ponudi, u najvećoj mjeri, stipendije za odlazak na studij izvan BiH na semestar ili dva, manji broj izlagača nudi pomoć u iznalaženju prakse studentima tokom ili nakon studija, dok određeni broj stipendija ima karakter finansijske pomoći - istaknula je ona.
Prošlogodišnjem Sajmu stipendija odazvalo se oko 2.000 studenata.
Organizaciju današnjeg sajma pomogli su Mašinski fakultet, Studentski parlament UNSA i belgijska Fondacija kralja Baudouina.
(FENA/dg)