Tada je ubijeno 16 mještana i šestz pripadnika HVO-a. Trenutno se vodi postupak protiv šestorice bivših pripadnika Armije BiH: Zulfikara Ališpage, Mensura Memića, Nihada Bojadžića, Nedžada Hodžića, Senada Hakalovića i Dževada Salčina. U SAD-u su uhapšeni Edin Džeko i Rasema Handanović, koje se također sumnjiče za sudjelovanje u tom zločinu.
Predsjednik Federacije BiH Živko Budimir izrazio je očekivanje kako će biti otkriveni svi počinitelji ali i nalogodavci, te da će za zločine i odgovarati.
Na obljetnici u Trusini bili su i predstavnici dva HDZ-a, HSP-a te još nekih hrvatskih stranaka.
Sama obljetnica jedan je od rijetkih događaja koji okupi nekadašnje mještane u Trusini.
"Svi su ti ljudi nevini pobijeni", kroz plač govori Milka Drljo kojoj su u Trusini ubijeni muž i sin.
Bolna sjećanja i razoreni domovi priječe povratak.
"Samo jedan povratnik ima. Nitko se nije vratio, od mlađih pogotovo", kazao je nekadašnji mještanin Trusine Jure Krešo.
Nakon polaganja vijenaca na mjesnom groblju služena je misa za žrtve zločina u Trusini.
(FENA/md)
TRUSINA
Obilježena 18. godišnjica zločina nad Hrvatima
Arhiva 16.04.11, 15:20h
PODIJELI NA
24 SATA
Porezna uprava objavila: Ovo su najveći dužnici u Federaciji BiH, lista je podugačka
Velika čast za kardinala Puljića: Stajao pored Pape tokom njegovog govora
Roditelji odgovorili direktoru Olimpijskog bazena: 'Pozvana je policija, djeca su svjedočila..'
Ovo su novi pokazatelj rizika za demenciju i moždani udar
U Trusini, u općini Konjic obilježena je osamnaesta obljetnica zločina kojeg su pripadnici Armije BiH počinili nad hrvatskim civilima i zarobljenim vojnicima HVO-a