Navode kako su godinama isticali da je Haški sud isključivo politički sud koji sudi po zapovjednoj odgovornosti, a ne činjeničnom stanju, i "koji ima za cilj da izjednači agresora - srpsku espanziju na Hrvatsku te Bosnu i Hercegovinu i žrtvu - branitelje i pripadnike Hrvatske vojske i hrvatskog naroda".
Nepravomoćnom presudom za dvojicu hrvatskih generala od 42 godine, i to Antu Gotovinu na 24 i Mladena Markača 18 godina zatvora, po zapovjednoj odgovornosti da su sudjelovali u 'udruženom zločinačkom puduhvatu' govori o osudi svih hrvatskih branitelja i naroda općenito, stoji u priopćenju.
Posebice žalosti činjenica, navode u HSP-u BiH, da hrvatski politički vrh i 'službeni Zagreb' nisu učinili dovoljno da se obrani istina o Domovinskom ratu i događaji na Balkanu devedesetih godina.
"Ovakvim pristupom Haški tribunal ne doprinosi dugoročnom miru i pomirenju naroda na prostoru bivše Jugoslavije nego ponovno nepravdom i podmetanjima prave podloge za neke buduće političke trgovine i mešetarenje inozemnih diplomata od kojih narodi sigurno neće imati koristi", smatraju u HSP-u BiH.
"Treba priznati da je u diplomatskom i političkom smislu izgubljena ova bitka i da se nitko ne treba zavaravati da će vrijeme samo od sebe nešto riješiti jer u političkim procesima ništa nije slučajno.
Po tim presudama će se pisati suvremena hrvatska povijest i buduće generacije neće niti znati što se dogodilo i tko je započeo rat, te tko je sravnio Vukovar, granatirao Dubrovnik, Mostar, ili Sarajevo te druge gradove i mjesta, kao i u konačnici kakav je karakter Domovinskog rata", stoji u priopćenju.
(FENA/md)
HSP BIH
Haški sud izjednačava žrtvu i agresora
Arhiva 16.04.11, 10:49h
PODIJELI NA
24 SATA
U okviru Festivala Baščaršijske noći bit će izveden performans 'DNK, BROJ' povodom 30 godina genocida u Srebrenici
Nikšić o Dodiku: 'Prva je reakcija 'daj neke krvi, daj nešto', priznao je da država postoji...'
Crnadak uz stihove pjesme Zabranjenog pušenja opisao saslušanje Dodika: Para vrti tamo gdje burgija ne može
Šta su Sarajlije udisale posljednjih dana: 'I nerođeno dijete je u opasnosti'
Hrvatska stranka prava BiH (HSP BiH) ne prihvaća nepravosnažnu presudu za hrvatske generale, jer je riječ je o političkoj osudi, ističe se u današnjem priopćenju HSP-a BiH