Đokovićev predah između betona i šljake godi, za sada, i njemu i Srbiji. Ide mu naruku i brza eliminacija Federera u Monte Karlu, gdje sada svi traže, pod hitno, novi izazov za Nadala. Ostavivši svijetu zagonetku – može li u Rolan Garosu da nadvisi Španca – Novak Đoković preko noći mijenja medijske epitete. Od „Džokera” i „pretnje Nadalu i Federeru”, postao je „novi rival Nadalu”, a američki „Volstrit žurnal” nije želio mnogo da zaostaje: „Sljedeći kralj terena?”
Lijepo je kada veliki tekst sa ovakvim naslovom osvane u najtiražnijem američkom časopisu, na udarnoj strani jučerašnjeg sportskog dodatka. Još je ljepše što je Novakov novi uzlet povod za razna pozitivna uopštavanja, poput koncentričnih krugova.
Amerika opet piše o usponu Ane Ivanović i Jelene Janković do krova svijeta, kao i o Janku Tipsareviću i Viktoru Troickom. U mozaik ljepše slike o Srbiji sjajno se uklopila pobjeda u Dejvisovom kupu. Došavši ovdje da prati finale sa Francuskom, Tom Perota, autor teksta u „Volstrit žurnalu”, dobio je priliku da bolje upozna Srbiju i da kroz razgovor sa ovdašnjim teniserima i trenerima utvrdi šta je sve potrebno za uspjeh u tenisu. Već na početku daje odgovor: „Pomaže, takođe, ako ste iz Srbije”.
Jedan od zaključaka za američkog čitaoca, našem neće biti ni utjeha ni velika radost. Polazeći od priče kako su Janko Tipsarević i Ana Ivanović počinjali u praznom bazenu SC „11. april” i kako naši asovi nisu imali teniski pedigre, stiže do toga da su američki talenti opterećeni idealnim uslovima i roditeljskim očekivanjima. Listi osobina na kojima bi mogli da nam zavide, dodaje još: uživanje u igri, nacionalni ponos i drugarstvo.
Za treninge u Srbiji Perota uviđa da su opušteni, sa više nadmetanja i zabave nego napornog rada. I mi to znamo, ali je nalik dobrom vicu kad Amerikanac to navodi kao tajne ovdašnjeg uspjeha...
Između redova sportskih pouka, „Volstrit žurnal” pominje da je „napaćena zemlja mnogih ratova” danas poznata i kao mjesto najbolje zabave. Imao je Tom Perota priliku i sam da to oseti, kroz, kaže, nezaboravnu dvodnevnu proslavu pobednika Dejvis kupa, u „raju plesnih klubova i barova”.
Očekivanje 24 uzastopne pobjede
U tekstu u „Volstrit žurnalu”, najavljuje se Otvoreno prvenstvo Srbije u Beogradu, gde se od 23. aprila očekuje nastavak Novakovog niza od 24 uzastopne pobjede, čak se američkim čitaocima predstavljaju srpski talenti o kojima se i ovde malo zna i govori.
(POLITIKA/ds)