PORAŽAVAJUĆI PODACI SINDIKATA

Trećina zaposlenih bez redovnih zarada u Srpskoj

Arhiva 16.04.11, 08:36h

Oko 30 odsto radnika u Srpskoj nema redovnu platu i ne uplaćuju im se doprinosi, 11 odsto dio plate dobija na ruke, više od polovine radi prekovremeno, a čak oko 80 odsto nema mogućnost da godišnji odmor koristi u pravom smislu.

Gradilište/Foto: BLICOvo su rezultati anonimne ankete 1.701 radnika u RS, koju je krajem prošle godine uradio Savez sindikata RS. Anketa je pokazala da petina radnika svakodnevno trpi šikaniranje šefova, a 13 odsto njih, da bi pregurali radni dan, piju antidepresive. Svaki treći radnik rado bi mijenjao poslodavca, svaki peti posao ili šefa, a svaki šesti priželjkuje drugačije radno vrijeme.

Stručna saradnica za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS Božana Radošević upozorila je da radnici najviše strahuju od neisplaćivanja plate, otkaza, smanjivanja zarade, a mnogi među njima plaše se zatvaranja firme ili odlaska u stečaj. Po rezultatima ankete, najteže stanje kad je riječ o isplaćivanja zarada i uplate doprinosa je u građevinarstvu, metalskoj industriji, tekstilu i trgovini.

- Regionalno posmatrano dovedena je u pitanje egzistencija do 40 odsto radnika u Trebinju, Zvorniku i Istočnom Sarajevu, dok je takvih radnika u Doboju, Bijeljini, Višegradu i Foči oko 25 odsto. Oko 63 odsto trebinjskih i 37 odsto zvorničkih radnika nema uplaćene doprinose. Teško stanje je i u metalskoj industriji i medijima, gdje radnici primaju platu, ali se ostale dažbine ne uplaćuju - upozorila je Radoševićeva. Ona je dodala da mimo radnog vremena radi oko 75 odsto radnika u građevinarstvu i medijima, a od 45 do 75 odsto radnika takav rad dodatno uznemirava.

Stres na poslu trpi 60 odsto radnika

Prema podacima sindikata, posao je stresan za više od 60 odsto radnika u Srpskoj, a prednjače zaposleni u zdravstvu i pravosuđu. Pritiske na radnom mjestu trpi četvrtina radnika u privredi i uslužnim delatnostima. Psihičkom pritisku izloženo je čak 40 odsto radnika u poljoprivredi, metalskoj industriji i finansijskim organizacijama, ali i oko 30 odsto zaposlenih u medijima, drvnoj industriji i građevinarstvu.

- Poslodavac time ne samo da krši zakone i kolektivne ugovore, jer ne plaća prekovremeni rad, vikende i praznike, nego profitira na račun nezapošljavanja. Ako pretpostavimo da neko preduzeće zapošljava 50 radnika, a svaki radi po deset ili 12 sati dnevno, onda u toj firmi ima do 25 „skrivenih“ radnih mjesta - ocijenila je ona.

Predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić podsjeća da analiza potvrđuje na šta sindikati godinama upozoravaju. - To više ne možemo da tolerišemo i nećemo nikome da praštamo da radimo, a nemamo platu i uplaćene doprinose. Vlada RS mora ponuditi zakonsko rješenje da onome ko nije isplatio radniku zarađenu platu i uplatio doprinose takvo djelo karakteriše kao utaja poreza - kazala je Mišićeva.

Ona naglašava da je druga mogućnost da obračunski list ima snagu izvršne isprave i najavila da će sindikalci vršiti pritisak da se takvo zakonsko rješenje donese kao i zakon o zabrani mobinga.

Prema riječima sociologa Ivana Šijakovića, radnici su izloženi namjernim manipulacijama poslodavca, jer su plate niske i tamo gdje se dobro posluje. Radnici su ucjenjeni velikim brojem nezaposlenih, pa iz straha pristaju na loše uslove rada.

- Privatizujući i bagatelizujući preduzeća i resurse, radnike su shvatili kao instrumente, i nešto čime se može potkusurivati i na njih svaljivati teret poslovanja - ocijenio je Šijaković.

On je dodao da moderni poslodavci ili tajkuni imaju vrlo nisku poslovnu etiku, o čemu svjedoče loši uslovi u kojima ljudi rade. - Radnici su napušteni i od Vlade koja bi trebalo da vodi brigu o njima preko svojih inspekcijskih i zaštitnih organa, a ostao je samo Sindikat, koji često nije u mogućnosti da se bori - poručio je Šijaković.

(BLIC/ds)