Predsjednici Hu Jintao i Dmitrij Medvedev, čije su zemlje Kina i Rusija stalni članovi Vijeća sigurnosti, zajedno s ostale tri članice BRIKS-a, Brazilom, Indijom i Južnom Afrikom, uputili su taj poziv sa samita u Sanyai, na južnom kineskom ostrvu Hajnan.Ove tri zemlje su trenutno nestalni članovi Vijeća sigurnosti ali traže da imaju stalnog predstavnika, bilo svaka od njih zasebno, ili kao predstavnici regiona, što bi odgovaralo njihovom sve većem uticaju u svijetu, podsjeća AFP.
- Reforma Ujedinjenih nacija i Vijeća sigurnosti je od suštinskog značaja. Nemoguće je da mi treba da ostanemo vezani za institucionalne aranžmane koji su nastali u periodu poslije rata, rekla je predsjedica Brazila Dilma Rousseff.
Pored Hua, Medvedeva i Russeff, razgovorima na samitu o cijelom spektru tema, od finansijskog svjetskog sistema do sukoba u Libiji, prisustvuju još predsjednik Južne Afrike Jacob Zuma i indijski premijer Manmohan Singh.
Tokom zajedničkog predstavljanja medijima poslije prepodnevnih razgovora, Zuma je rekao da su se saglasili o potrebi reformisanja sistema Vijeća sigurnosti UN-a kako bi se on učinio "reprezentativniji i efikasniji".
Kina i Rusija su dali podršku tom zahtjevu iznijetom u zajedničkom saopćenju pet država, koje zajedno predstavljaju 40 posto svjetskog stanovništva.
- Kina i Rusija ističu važnost koji pridaju statusu Indije,Brazila i Južne Afrike u međunarodnim odnosima i razumjeju i podržavaju njihove aspiracije da imaju značajniju ulogu u UN-u, kaže se u saopćenju.
(FENA/tg)
SAMIT BRIKS
Lideri ekonomski najrazvijenijih zemalja pozvali na reformu Vijeća sigurnosti UN-a
Arhiva 14.04.11, 13:29h
PODIJELI NA
24 SATA
U susjedstvo stiže trgovački lanac poznat kao 'rezač cijena', da li biste ga željeli vidjeti i kod nas?
Preminuo legendarni glumac Michael Madsen
Ponovo pred godišnjicu genocida: Uz cestu Bratunac – Potočari postavljene fotografije pripadnika VRS-a
Završen razgovor dva predsjednika: Putin rekao 'ne' Trumpu!
Lideri pet zemalja s najvećim svjetskim ekonomskim razvojem pozvali su u četvrtak na reformu Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) i davanje glasa zemljama u razvoju prilikom odlučivanja o urgentnim svjetskim pitanjima.