INTERVJU/ŠEMSO TANKOVIĆ, PREDSJEDNIK SDA HRVATSKE

Predsjednik Josipović me je nazvao telefonom i zatražio da svoju izjavu povučem

Arhiva 14.04.11, 10:50h

Predsjednik je smatrao da je ona završna rečenica iz njegovog intervjua dovoljna. Da se može reći: Eto, vidite, i mi dajemo amanet Bošnjacima da oni nisu tako loši, kao što sam u prvim dijelovima svog intervjua Reutersu rekao

semso tankovic

Povod za razgovor sa zastupnikom u Hrvatskom saboru i predsjednikom Stranke demokratske akcije Hrvatske (SDAH) Šemsom Tankovićem je njegov nedavni komentar za HTV u kojem je reagirao na izjave hrvatskog predsjednika Ive Josipovića. O razlozima svoje reakcije, za koju se u dijelu hrvatskih medija ocjenjuje da je bila oštra, Tanković kaže:

- Već dugo moji suradnici i ja pratimo kako pojedini visoki dužnosnici iz Europe, svijeta, pa tako i Hrvatske, govore o BiH, muslimanima općenito, i primijetili smo da postoji vrlo utabana staza destruktivnog poimanja islama cijelog svijeta. U Hrvatskoj također postoje određeni pokušaji destabilizacije BiH, optužujući općenito Bošnjake muslimane za sve što se tamo negativno događa. Onog trenutka kada je predsjednik Josipović počeo govoriti o Libiji i u nekoliko vrlo žestokih rečenica prvo naglasio da, evo, "sjećamo se što se događalo u BiH, da je bilo ekstremizma...", da bi na koncu rekao: Ali, mi znamo da Bošnjaci kao i mi dijele iste kulturne vrijednosti, pokušavajući, zapravo, ublažiti tu svoju izjavu, smatrao sam da je potrebno reagirati.

Možete li sada pojasniti Vašu reakciju na izjavu hrvatskog predsjednika?


- Postavio sam pitanje i predsjedniku Josipoviću i drugima: Imamo li mi pravo da se branimo? U protivnom, ako nemamo pravo da ravnopravno raspravljamo o bilo kojoj temi, onda se nama Bošnjacima mogu događati Srebrenice, mogu nam se događati zone pod zaštitom UN-a koje završavaju tako da ti isti dijelovi pripadaju Republici Srpskoj itd. Reagirao sam zajedno sa svojim suradnicima, smatrajući: Hvala Vam, gospodine predsjedniče, na onoj završnoj rečenici, ali one prethodne rečenice u kojima ste prvo naglasili pojavu ekstremizma među muslimanima Bosne i Hercegovine mi ne prihvaćamo! Usput, da vam kažem, prije nego što je ova moja izjava objavljena na HTV-u, predsjednik Josipović me je nazvao telefonom i zatražio od mene ako bih mogao da svoju izjavu povučem.

A zašto je predsjednik zatražio od Vas da povučete svoju izjavu koju ste dali za HTV?

- Predsjednik Josipović je smatrao da je ona završna rečenica iz njegovog intervjua dovoljna. Da se može reći: Eto, vidite, i mi dajemo amanet Bošnjacima da oni nisu tako loši, kao što sam u prvim dijelovima svog intervjua Reutersu rekao. Ali, nisam htio povući svoju izjavu, odbio sam to učiniti. U tom razgovoru, predsjednik mi je samo rekao ovu završnu rečenicu, a ja sam mu odgovorio: Tražit ću da vidim kompletno ono što ste rekli. Kada sam dobio taj tekst, kada sam vidio sve još jedanput, smatrao sam da nema smisla da povlačim svoju izjavu, dapače, možda sam trebao sve to još naglašenije reći.

Pa, evo, kažite sada za Oslobođenje ono što ste propustili reći za HTV.

- Moj odgovor je, ustvari, pitanje: Imamo li mi Bošnjaci pravo da kažemo što mislimo, imamo li mi pravo da se branimo?! Ako nam netko kaže: Ne, vi nemate pravo da se branite, onda znamo da smo osuđeni na propast. Ja se ne mirim s time. Kao politički čelnik Bošnjaka u Hrvatskoj, koji je u dva mandata ušao u Hrvatski sabor, smatrao sam da sam morao reagirati i da je to bila moja dužnost. Mogu vam pokazati svoj mobitel kako biste vidjeli koliko sam poruka dobio nakon što je emitirana moja izjava za HTV. Uz nekoli ko SMS-ova od meni nepoznatih osoba u smislu “otkud balija može razmišljati svojom glavom“, očito od nekoga tko ne želi normalnu komunikaciju, većina tih reakcija je bila: Bravo, Tankoviću, imate pravo!

U dijelu hrvatske javnosti ova Vaša izjava protumačena je kao usporedba predsjednika Josipovića sa Šešeljem i Karadžićem.

- U svojoj izjavi rekao sam slijedeće: Gospodine predsjedniče, je li Vama jasno da je iste te riječi prije izgovorio Radovan Karadžić u Skupštini BiH, kada nam je rekao: Vi ćete nestati?! Je li vama jasno, gospodine predsjedniče, da to što Vi govorite je, ustvari, isto ono što su 90-ih godina stvara li srpski orijentalisti, kada su kreirali klimu netolerancije u okviru svog naroda, tako da su svi zločini koji su kasnije od strane srpskog naroda počinjeni u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu, prihvaćani u srpskom narodu kao nešto normalno, jer je srpski narod bio pripremljen na to. Dakle, jednostavno sam rekao: Gospodine, Vi se koristite terminologijom koju smo mi već osjetili na svojoj koži.

Jeste li se poslije emitiranja Vaše izjave čuli s Josipovićem?

- Nismo se čuli, predsjednik je napravio nešto što je, po mojem sudu, dodatno zakompliciralo stvari. On je pozvao predsjednika jedne novoosnovane bošnjačke stranke u Hrvatskoj Nedžada Hadžića, koji je, onda, naravno, govorio u prilog predsjedniku Ivi Josipoviću. To je sramotna izjava, sramotan pokušaj odvlačenja pažnje od osnovne teme, na način: ‘ajmo naći nekoga, da uvjetno kažem Sejdu Bajramovića, koji će sada sve to na određeni način razblažiti. Uskoro ću se vjerojatno vidjeti s predsjednikom Josipovićem, jer idem na komemorativni skup u Jasenovac. Znam da će i predsjednik biti tamo, možda bude prilike da popričamo.

Kako ste doživjeli poziv predsjednika i traženje da povučete svoju izjavu, vidite li u tome neku vrstu pritiska?

- Ne, dugi niz godina predsjednik Josipović i ja imamo bliske i prijateljske odnose. Jasno mi je rekao: Šemso, ti mene uvijek može nazvati, imaš moj privatni broj mobitela. Rekao mi je i da bi volio da smo se ranije čuli, da uopće nije došlo do ovoga. Ali, vjerujte mi, previše je ožiljaka u mojoj duši, da tako kažem. Nisam mogao prešutjeti. Da je sve ovo rekao bilo koji minorniji političar, uopće ne bih reagirao. Ali, to su bile riječi prve osobe u Republici Hrvatskoj, koju ja inače izuzetno cijenim i poštujem. Nisam čuo kasnije izjave predsjednika Josipovića, međutim i to moram pročitati u cijelosti. Moji savjetnici me uvjeravaju da se blago ispričao.
 
Prihvatate li takvu ispriku?

- Naravno.

Kako ocjenjujete aktualnu politiku Hrvatske prema Bosni i Hercegovini?

- Mislim da je ta politika loša. Ono što se sada dogodilo u BiH prilikom formiranja vlasti, vidjelo s da Bošnjaci nisu izmislili ovaj sustav izbora. Nismo mi izabrali to, to je nešto što je kroz Dejtonski sporazum nametnuto. U tom kontekstu morate znati: Mi Bošnjaci u Hrvatskoj smo svojevrsni talac. Malobrojni smo, na nas se može vrlo lako utjecati. Međutim, bio bih najsretniji da je situaciji u BiH daleko normalnija, a ako se budem kandidirao na predstojećim parlamentarnim izborima u Hrvatskoj za novi mandat, borit ću se, između ostaloga, za jedinstvenu Bosnu i Hercegovinu, bez entiteta.

Oslobođenje/DEPO PORTAL/a.k.