Ova odluka dostavljena je nakon završene rasprave koju je inicirao Milorad Dodik „o posljedicama antidejtonskog i neustavnog instalisanja pravosuđa na nivou Bosne i Hercegovine i (ne)djelovanja Tužilaštva BiH i Suda BiH u predmetima ratnih zločina“.
U Prijedlogu odluke se ističe da se za dan održavanja referenduma utvrđuje prva sedmica po isteku 45 dana od dana stupanja na snagu ove odluke, a referenudum se raspisuje na cijeloj teritoriji RS-a.
Za osiguranje finansijskih sredstava i tehničke podrške potrebne za provođenje ovog referenduma zadužuje se Vlada RS-a, a odluka bi stupila na snagu narednog dana od objavljivanja u „Službenom glasniku RS-a“.
U Narodnoj skupštini trenutno je pauza, nakon cjelodnevne rasprave o spomenutoj tački, nakon čega bi se poslanici trebalo da izjasne o Dodikovoj informaciji, zaključcima i vjerovatno odluci, prenosi Fena.
Kako prenosi RTRS šef Kluba poslanika SDS u Narodnoj skupštini RS Vukota Govedarica kazao je kako će SDS podržat odluku o referendumu. S druge strane poslanik Demokratske partije Dragan Čavić ističe da njegova stranka neće podržati odluku o raspisivanju referenduma na kojem bi se građani Srpske izjasnili o nametnutim zakonima i kršenju konvencije o ljudskim pravima visokih predstavnika u BiH.
-Zašto danas bilo kome treba referendum kada se BiH nalazi u veoma teškoj krizi. Ovo nije povoljan politički trenutak za tako nešto- smatra Čavić.
Šef Kluba poslanika PDP-a Zoran Đerić kaže da ni njegova stranka neće podržati održavanje referenduma u RS.
"Postavlja se logično pitanje šta nakon referenduma? Ima li RS adekvatnu strategiju kaka djelovati nakon referenduma", upitao je Đerić.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/eb)