O SUDU I TUŽILAŠTVU BiH

Skupština RS-a izglasala Dodikovu odluku o raspisivanju referenduma

Arhiva 13.04.11, 22:40h

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je u srijedu uvečer odluku o raspisivanju referenduma u ovom bh. entitetu u vezi s državnim sudom i tužilaštvom. Za odluku je glasalo 66 poslanika, dva su bila protiv, a sedam suzdržano

skupstina-rs-1

Ova odluka dostavljena je u srijedu navečer nakon završene rasprave koju je inicirao Milorad Dodik „o posljedicama antidejtonskog i neustavnog instalisanja pravosuđa na nivou Bosne i Hercegovine i (ne)djelovanja Tužilaštva BiH i Suda BiH u predmetima ratnih zločina“.

U Prijedlogu odluke se ističe da se za dan održavanja referenduma utvrđuje prva sedmica po isteku 45 dana od dana stupanja na snagu ove odluke, a referenudum se raspisuje na cijeloj teritoriji RS-a.

Za osiguranje finansijskih sredstava i tehničke podrške potrebne za provođenje ovog referenduma zadužuje se Vlada RS-a, a odluka bi stupila na snagu narednog dana od objavljivanja u „Službenom glasniku RS-a“.

Treba napomenuti da sve odluke usvojene u Narodnoj skupštini moraju proći i verifikaciju Vijeća naroda RS-a, odnosno klubova konstitutivnih naroda i ostalih koji treba da odluče da li ili ne povređuju vitalne nacionalne interese.

Poslanici su sa 66 glasova za, četiri protiv i pet suzdržanih usvojili i zaključak u kojem NSRS „smatra da je visoki predstavnik, dajući nalog o suspendiranju odluke CIK-a o izborima organa vlasti u Federaciji BiH, prekršio zakone i time učinio organe vlasti u FBiH nelegalnim“.

Također, poslanici su usvojili i set od 29 zaključaka, koji su bili predmet usaglašavanja parlamentranih stranka, te su podržani, ali bez saglasnosti jedne.

Posebno su usvojili i zaključak u kojem parlament RS-a „smatra da je neophodno održati referendum u RS-u, na kojem bi se građani RS-a izjasnili o nametnutim zakonima i kršenju Konvencije o ljudskim pravima od visokog predstavnika te da će u skladu s tim donijeti odluku o raspisivanju referenduma“.

Usvojen je i zaključak kojim je prihvaćena informacija o istraživanju i procesuiranju ratnih zločina i traženju nestalih osoba, koja je bila predmet današnje rasprave.

Prihvaćen je i zaključak SDS-a u kojem NSRS traži od Vlade RS-a i entitetskih organa i institucija da u sudskim predmetima u kojima su stranke u sporu prihvate odluku Vrhovnog suda RS-a kao konačnu.

Nakon ovog izjašnjavanja završena je posebna sjednica Narodne skupštine koja je održana na prijedlog entitetskog predsjednika Milorada Dodika, prenosi Fena.

Ranije je  kako je prenio  RTRS šef Kluba poslanika SDS u Narodnoj skupštini RS Vukota Govedarica kazao kako će SDS podržati odluku o referendumu. S druge strane poslanik Demokratske partije Dragan Čavić istaknup je  da njegova stranka neće podržati odluku o raspisivanju referenduma na kojem bi se građani Srpske izjasnili o nametnutim zakonima i kršenju konvencije o ljudskim pravima visokih predstavnika u BiH.

-Zašto danas bilo kome treba referendum kada se BiH nalazi u veoma teškoj krizi. Ovo nije povoljan politički trenutak za tako nešto, smatra Čavić. 

Također, šef Kluba poslanika PDP-a Zoran Đerić ranije je kazao da ni njegova stranka neće podržati održavanje referenduma u RS.

- Postavlja se logično pitanje šta nakon referenduma? Ima li RS adekvatnu strategiju kaka djelovati nakon referenduma", upitao je Đerić.

(DEPO PORTAL/eb)