VALENTIN INZKO KATEGORIČAN

Država mora imati efikasan i nepristrasan pravosudni sistem, sve drugo je na štetu njenih građana!

Arhiva 13.04.11, 20:07h

Visoki predstavnik Valentin Inzko izrazio je ozbiljnu zabrinutost povodom izjava koje su date na današnjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS)

Valentin Inzko

VEZANI TEKST: DODIK OSPORAVAO FORMIRANJE SUDA I TUŽILAŠTVA BIH: Bošnjaci 'preko takvih nametnutih institucija ostvaruju ono što nisu dobili Dejtonskim sporazumom'

RAMIZ SALKIĆ: Ni Bošnjaci nisu zadovoljni procesuiranjem odgovornih za zločine, posebno kada su u pitanju sudovi u RS

VLADA RS: Jednoglasna podrška Dodikovoj informaciji

Visoki predstavnik želi naglasiti sljedeće:

(1) Podsticanje Narodne skupštine Republike Srpske da pokrene proces protiv suštinskog dijela Dejtonskog mirovnog sporazuma je neodgovorno. Mandat i izvršne ovlasti visokog predstavnika utvrđeni su Aneksom 10 Daytonskog mirovnog sporazuma i potvrđeni su nekoliko puta od strane Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija.

(2) Iako je tačno da se zakoni koje je donio visoki predstavnik, te naknadno usvojila zakonodavna tijela BiH, mogu mijenjati, to se može uraditi samo u okviru uspostavljenog zakonodavnog procesa na odgovarajućem nivou. Pokušaji entiteta da podrivaju državni zakon predstavljaju kršenje Daytonskog mirovnog sporazuma.

(3) Parlamentarna skupština BiH usvojila je Zakon o Sudu BiH 2002. i Zakon o Tužilaštvu BiH 2003. godine. Svi zastupnici iz oba entiteta u državnom Parlamentu glasali su za ove zakone. Nadalje, Ustavni sud, i sam dejtonska institucija, dva puta je donio odluku u korist ustavnosti Državnog suda, odlučivši da država ima obavezu da uspostavi potrebne institucije za vršenje svojih nadležnosti. OHR bi pozdravio snažnu podršku ovim institucijama, uključujući i državno pravosuđe.

(4) Upravo protekle sedmice, najviši predstavnici Evropske unije, među njima i predsjednik Evropske komisije, iskazali su svoju jasnu podršku za državno pravosuđe. Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira je također u nekoliko navrata izražavao podršku državnim pravosudnim institucijama. I zaista, nezavisan i nepristrasan pravosudni sistem je od suštinskog značaja za osiguranje vladavine zakona, unapređenje ljudskih prava i sloboda kao i pomirenje, te garantiranje postojanja funkcionalne tržišne ekonomije. To je kamen temeljac svakog demokratskog društva i jedan od ključnih političkih zahtjeva za pristupanje EU i za evroatlantske integracije.

(5) Kako bi se ostvario napredak ka EU, što je iskazani cilj svake parlamentarne političke stranke u BiH, zemlja mora osigurati efikasnu vladavinu zakona kroz institucionaliziran pravosudni sistem. Ključnu ulogu igraju Državni sud i Tužilaštvo. Stoga, osporavanjem ovih institucija nanosi se šteta šansama građana BiH da ostvare napredak na putu ka članstvu u EU, a time prosperitetu i stabilnosti, saopćeno je iz OHR-a.

(FENA, DEPO PORTAL/eb)