Salkić je ovo rekao u obraćanju poslanicima Narodne skupštine RS-a, koja na posebnoj sjednici, na inicijativu predsjednika RS-a Milorada Dodika, razmatra tačku „Rasprava o posljedicama antidejtonskog i neustavnog instalisanja pravosuđa na nivou Bosne i Hercegovine i (ne)djelovanja Tužilaštva BiH i Suda BiH u predmetima ratnih zločina“.
On je podsjetio i na brojne slučajeve stradanja Bošnjaka tokom rata u BiH, a dok je izlagao o tome dobacio mu je određene primjedbe Branislav Dukić, predsjednik Saveza logoraša RS-a, zbog čega je dobio opmenu pred isključenje iz sale od predsjednika entitetskog parlamenta RS-a Igora Radojičića.
Reagirao je zatim i šef poslaničkog Kluba Partije demokratskog progresa Branislav Borenović ističući da su se nesreće dogodile na sve strane, te naveo da pojedinačni slučajevi „izazivaju emocije“.
Poslanik SDPBiH Slobodan Popović rekao je u svom izlaganju da su zakoni o Sudu i Tužilaštvu BiH, čije formiranje osporava Dodik u svojoj informaciji, usvojeni u državnom parlamentu i glasovima srpskih poslanika.
Treba, kaže, otvoriti raspravu o ratnim zločnima i radu pravosuđa, te da svi moraju podržati stav da nema selektivnog pristupa i da pravda mora biti zadovoljena kada su u pitanju svi ratni zločini.
Kada je u pitanju referendumsko pitanje koje Dodik predlaže, Popović je primjetio da su u njemu sadržana u stvari dva pitanja, te postavio pitanje i šta poslije izjašnjavanja građana u RS-u.
„Život nije jednosmjerna ulica pa se svi građani moraju pitati šta misle, a ne samo Srbi. Tu je i Vijeće za implemetaciju mira u BiH i međunarodna zajednica“, rekao je Popović i dodao šta će biti s referendumom u RS-u kada oni kažu svoje mišljenje.
Popović je odbacio kao netačne i sve Dodikove optužbe o Zlatku Lagumdžiji i SDP-u, koje je iznio u uvodnom izlaganju.
Željko Mirjanić, šef Kluba SNSD-a u Narodnoj skupštini RS rekao je u diskusiji da je „krajnji cilj bošnjačke strategije da se promjeni pravni i ukupni društveni poredak da bi se kroz taj proces eliminiralo dvoentitetsko uređenje BiH“.
Kritike na rad Suda i Tužilaštva BiH uputili su i poslanici DNS-a i Socijalističke partije, dok su se iz SDS-a čuli stavovi da RS „ne smije biti žrtva nečijih interesa, ali ni Suda i Tužilaštva BiH“.
Međutim, za poslanika te stranke Vukotu Govedaricu, sporan je momenat u kojem je pokrenuta ova rasprava.
SDS ima određene primjedbe na zaključke koje je Dodik predložio, dok poslanik Demokratske partije Dragan Čavić ističe da njegova stranka neće podržati odluku o raspisivanju referenduma.
"Zašto danas bilo kome treba referendum kada se BiH nalazi u veoma teškoj krizi. Ovo nije povoljan politički trenutak za tako nešto", smatra Čavić.
I šef Kluba poslanika PDP-a Zoran Đerić kaže da ni njegova stranka neće podržati održavanje referenduma u RS, jer se postavlja pitanje šta nakon toga.
Raprava o ovoj tački je još u toku.
(FENA, DEPO PORTAL/eb)