BLIN KOMENTAR/PUTUJ EVROPO, NEMOJ VIŠE ČEKATI NA NAS

Glas Srpske sije strah među građanima Banjaluke!

Arhiva 13.04.11, 12:43h

I dok se u svijetu afirmiše vožnja bicikla, koji pozitivno utiče na zdravlje čovjeka, postoji jedan 'evropski, zeleni grad', koji kažnjava, sankcioniše i zabranjuje vožnju bicikla!

Tanja GatarićPiše: Tanja GATARIĆ

Dok se širom Evrope aktivno radi na planiranju infrastrukture, koja omogućava svim učesnicima u saobraćaju nesmetano kretanje, u Banjaluci su 'glavni krivci' za saobraćajne nezgode, ugrožavanje pješaka i druge nemile situacije, ni više ni manje, nego bicklisti, koji u svim vremenskim uslovima moraju da voze pod punom opremom, navodno, zbog svoje sigurnosti!

Tako se prije neki dan oglasiše 'sveti oci' iz Gradske uprave, uplašeni pješaci, i neinformisani, jednostrani novinari, koji ne znaju razliku između održivog transporta i transporta!

Da je problem nesavjesnih biciklista, vozača automobila i pješaka prisutan u našem gradu već je odavno poznata činjenica, ali sjatiše se odgovorni dušebrižnici da još jednom za sve okrive bicikliste!

biciklističke stazeSmišljeni tekstovi, sa krajnje sigurnim ishodom - zabraniti bicikl kao prevozno sredstvo - bicikl koji je u ne tako davnoj istoriji Banjaluke bio osnovno prevozno sredstvo.

Sve ove godine gledali smo kako se naša Banjaluka gradi, dižu velelepne zgrade i kuće, proširuju ulice, grade zgrade 'svetih otaca', šoping centri... Niko se nije zapitao: 'Gdje će se kretati biciklisti?'!

Dušebrižnici su zaboravili da je zbog relativno jeftine izrade i dostupnosti bicikl danas najraširenije prevozno sredstvo. Pretpostavlja se da danas na svijetu postoji preko milijardu bicikala.

'Od 1. januara do 31. decembra 2010. godine na području Banjaluke evidentirane su 2942 saobraćajne nezgode, a u samo 30 saobraćajnih nezgoda učestvovali su biciklisti', podaci Centra javne bezbjednosti Banjaluka!

S obzirom da nedavno naš glavni sveti otac, za čije se prevozno sredstvo od naših para izdvajaju stotine hiljada maraka, izjavi 'da nije kreten da vozi bicikl', napominjemo da je bicikl u poređenju sa npr. automobilom, bezopasan po zagađenje životne okoline, a ujedno ima vrlo pozitivne učinke na zdravlje ljudi, te zauzima manje prostora u odnosu na parkinge za automobile!

U skladu sa tim mnogi evropski gradovi omogućavaju biciklistima infrastrukturu koja im olakšava vožnju. Za ove neinformisane i jednostrane to su: odvojene biciklističke staze, posebna mjesta za odlaganje bicikala, ali i dijelove grada u koje je moguće doći jedino biciklom ili pješke...

Biciklističke staze u Mariboru
Biciklističke staze u Mariboru/Ko koči razvoj biciklizma u Banjaluci

Šta je Grad Banjaluka uradio za svoje bicikliste?

Zabranjuju kretanje i naplaćuju biciklistima kazne za kacige i prsluke, jer je to pobogu nekakva zaštita od nesavjesnih vozača! Pri tome je cijena ne nošenja kacige 40 KM, dok je cijena ne vezanja pojasa u autu 30 KM!

Istina, uradili su određene rekonstrukcija na nekoliko, davno napravljenih, nepovezanih biciklističkih staza u gradu, koje su biciklistima neefikasne, a većinom služe kao 'praktična' mjesta za parkiranje automobila!

Ne pitaju se 'gradski oci' kako izgraditi infrastrukturu i omogućiti ljudima jeftiniji i zdraviji način kretanja po gradu, koji tako ponosno nazivaju evropskim i zelenim gradom!

Biciklisti BanjalukaNašli su i podršku, ni manje, ni više, vrlo očekivano, u redakciji Glasa Srpske!

Senzacionalistički, izvlačeći priču iz konteksta, Glas Srpske se stavi u zaštitu 'uplašenih pješaka'!

U tekstu pod nazivom 'Biciklisti siju strah među pješacima', još jednom, po ko zna koji put, biciklisti su predstavljeni kao 'negativni momci', koje treba zabraniti, kazniti, isključiti iz saobraćaja!

I dok se u svijetu afirmiše vožnja bicikla, koja dokazano pozitivno utiče na zdravlje čovjeka, postoji jedan 'evropski, zeleni grad', koji kažnjava, sankcioniše i zabranjuje vožnju bicikla!

PUTUJ EVROPO, NEMOJ VIŠE ČEKATI NA NAS!

(BLIN MAGAZIN)