Kriv! je biografska priča ispričana logikom linka/interneta u kojoj se otkriva lice čovjeka koji je proveo život radeći unutar korporativnih mreža i donoseći odluke koje će utjecati na milione drugih života. Kriv! je predstava koja balansira na rubu između zbilje i fikcije kroz ekspoziciju „economic hitmena“, njegovog osobnog iskustva, njegove životne priče.
Performer vas vodi u potragu za tankom granicom u kojoj fikcionalno postaje fakcionalno.
Mi živimo u virtualnom dobu. Mi znamo kako doći do informacije. Mi znamo da potraga nikada neće završiti. Mi znamo da svaka priča ima nekoliko verzija. Kriv! je predstava koja pretvara biblijsku 'kucaj i otvorit će ti se' u 'tipkaj i otvorit će ti se'.
Michel Foucault tvrdi: 'Postali smo društvo koje neprestano nešto priznaje. Priznanje se široko rasprostranilo: u pravu, medicini, u pedagogiji, u društvenim odnosima, u ljubavnim vezama; priznajemo svoje zločine, priznajemo svoje grijehe, priznajemo svoju prošlost i svoje bolesti.' Kriv! se bavi upravo logikom priznanja. Živimo u korporokratskom sistemu koje je podruštvenilo odgovornost. Ipak, mi znamo da iza toga stoji neki čovjek od krvi i mesa. Mi znamo da i on ima obitelj. Mi znamo da odluke koje on donosi imaju realne posljedice i na naš život. Neko mora biti odgovoran. Neko mora priznati odgovornost.
Kriv! se bavi relacijom između informacije i recepcije te informacije. Kriv! se bavi našom žudnjom da doznamo istinu koju ne želimo znati. Danas mi više ne vjerujemo nikome. Ne vjerujemo političarima, ne vjerujemo ekonomskim stručnjacima, ne vjerujemo liječnicima. Kriv! je jedno moguće objašnjenje načina na koji funkcionira svijet koji nas okružuje.
Boris Kadin (1980., Dubrovnik) je autor projekata, performer i video umjetnik. Član je Hrvatskog društva likovnih umjetnika. Diplomirao je povijest i filozofiju na Filozofskom fakultetu u Zadru. Performer je slovenske skupine Via negativa s kojom je dosad realizirao četiri projekta: Kriv! 2010., Što mi je rekao Joseph Beuys dok sam mrtav ležao u njegovom naručju 2009., Out 2008. i Ne kao ja 2007.
Autor je i koautor mnogobrojnih scenskih projekata od kojih su najvažniji: EPIC TRIP sa francuskom teatarskom skupinom Quelversuffle 2010., performance/instalacija/izložba San Danila Kiša s Andrejem Mirčevim 2007.-2009., međunarodni teatarski projekt SILENCE s teatrom Vasistas 2008.-2009., Animals with human eyes i Ritam 20 sa Kristijanom Al Droubijem, te Lovers, SURLAmour i L'amour fou s Natashom Kadin... Također se bavi i video umjetnošću pa je tako njegov eksperimentalni video rad Sanatorij Panopticum bio u službenoj konkurenciji DHF festivala Zagreb 2005., a radi i video radove za potrebe multimedijalnih projekata.
VIA NEGATIVA, osnovana 2002., je međunarodni projekt suvremene scenske umjetnosti, sa sjedištem u Ljubljani. Osnovna tema njihovog rada su teatar i performance, sa fokusom na njihovoj relaciji i međusobnom prožimanju. Osnovna ideja je da je performance odnos između gledatelja i izvođača u stvarnom vremenu i prostoru, te se ovaj odnos tretira kao kompleksna izmjena različitih viđenja, očekivanja, prosudbi, zaključaka, priznanja, stereotipova, pogreški, predrasuda, tolerancija i netolerancija, znanja i neznanja koja potiču različita emocionalna, racionalna i iracionalna stanja. Kroz izvedbe Via negativa raznim strategijama potiče, održava i preispituje odnos gledatelj-izvođač.
Rad je zasnovan na kolektivnom autorskom radu u kojem je svaki izvođač također i autor svog rada, gdje svako od njih preispituje vlastite razloge i bori se sa vlastitim strahovima i vlastitim tijelom i umom, maštom, vještinom i energijom za vlastitu poziciju na sceni, naravno kroz interakciju s publikom.
Tematika sedmogodišnjeg rada Via negative bila je posvećena tematiziranju i refleksiji na sedam smrtnih grijeha. Via negativa u posljednjih osam godina nastupila je, između ostalog, na festivalima Ex Ponto, Mesto žensk, Mladi levi, Ljubljana, Boršnikova srećanja Maribor, Kampnagel Hamburg, Eurokaz, Perforacije Zagreb, Infant Novi Sad, Fiat Podgorica, Biennale Venecija, Natura dei teatri Parma, Seas festival Udine, Bit Teatergarasjen Bergen, PRIMA STAGIONE DI TEATRO CONTEMPORANEO Cesena, TRANSEUROPA Festival Hildesheim, HEBBEL AM UFER Berlin, TEATARFEST Sarajevo i drugi, te u galerijama i muzejima suvremene umjetnosti u Beogradu, Berlinu, Ljubljani, Milanu, Veneciji, Klagenfurtu, Antwerpenu, Budimpešti, Dublinu, Glasgowu, New Yorku itd.
(DEPO PORTAL/md)