Izložba se sastoji od više od 100 djela na kojima se, između ostalog, nalazi i 87 portreta bosanskohercegovačkih narodnih heroja.
Riječ je o djelima umjetnika kao što su Ismet Mujezinović, Vojo Dimitrijević, Hakija Kulenović, Rizah Štetić, Mario Mikulić.
Izložena djela iz umjetničke zbirke Historijskog muzeja BiH nastala su između 1941. i 1953. godine, u vremenu koje je u umjetnosti obilježio socijalistički realizam. Spomenuto razdoblje je karakterizirala pojačana društvena kontrola, ali i aktivno učešće umjetnika u izgradnji socijalističkog društva.
Umjetnost je trebala veličati herojski historijski trenutak i odgovoriti kriterijima socijalističke idejnosti, partijnosti i narodnosti. Iz tih razloga je favorizirana predstavljačka umjetnost koja se u figuralnim prikazima oslanjala na akademsku realističku tradiciju.
Izložena djela najvećim dijelom čine portreti bh. narodnih heroja, koji su po narudžbi rađeni za Muzej narodnog oslobođenja u Sarajevu (danas Historijski muzej BiH) neposredno nakon Drugoga svjetskog rata. Drugi dio radova čine slike, crteži, grafike i akvareli stvarani tokom rata i na temu rata.
Period socijalističkog realizma potisnuta je i nedovoljno istražena faza bh. likovne umjetnosti. Historijska distanca kao i izmještanje djela iz depoa muzeja u prostor Umjetničke galerije BiH otvaraju mogućnost revalorizacije sadržajno-formalnih likovnih vrijednosti izloženih radova. Ujedno izložba otvara i pitanje šta nam kulturno naslijeđe spomenutog razdoblja danas predstavlja.
Kustosi izložbe su Michael Fehr, Asja Mandić i dva člana grupe IRWIN - Borut Vogelnik i Miran Mohar, koji na ovom projektu rade u saradnji s Historijskim muzejom BiH, Umjetničkom galerijom BiH, Udruženjem za afirmaciju umjetnosti i vizuelne kulture Kult Fakt, Institute for Art in Context, Univerziteta umjetnosti u Berlinu, Museumsakademie Joanneum Graz.
U realizaciji projekta učestvuju i studenti - mladi historičari umjetnosti Filozofskog fakulteta u Sarajevu Mirela Ademović, Andrea Baotić, Nađa Berberović, Selma Boškailo, Haris Dervišević, Ena Mulaomerović, Senada Isanović i Aida Pekmez.
Izložba će biti postavljena do 23. aprila.
DEPO u svojoj fotogaleriji donosi dio izložbe
(FENA, DEPO/dg)