Prethodno su takvi memorandumi postignuti s Općom bolnicom "Prim. dr. Abdulah Nakaš" u Sarajevu, Kantonalnom bolnicom Zenica, mostarskom Sveučilišnom kliničkom bolnicom te s Regionalnim medicinskim centrom "Dr. Safet Mujić".
Slijedi potpisivanje s Kliničkim centrom Banja Luka u srijedu te u petak s Univerzitetskim kliničkim centrom i Centrom za srce u Tuzli.
Jedna od obaveza iz memoranduma je usvajanje pravilnika u zdravstvenim ustanovama za prevenciju i borbu protiv korupcije, i to najdalje do kraja godine, što je u skladu sa Strategijom za borbu protiv korupcije u BiH 2009. - 2014.
CCI je na pres-konferenciji u Kliničkom centru u Sarajevu, organiziranoj povodom kampanje, prezentirao rezultate najnovijeg, martovskog istraživanja, prema kojem oko 70 posto ispitanika, bh. građana, vjeruje da je korupcija u zdravstvu prisutna, a istovremeno, 47 posto njih nije upoznato o pravima koja im kao pacijentima proizilaze iz zakonodavstva.
Kao neke od ključnih faktora odgovornih za korupciju, ispitanici su naveli nedostatak transparentnosti i odgovornosti u zdravstvenim ustanovama te naviku građana da podmićuju ljekare i drugo medicinsko osoblje.
Cilj zajedničke antikorupcione kampanje su sistemska rješenja koja će zaštititi prava pacijenata, dignitet ljekarske prakse i umanjiti korupaciju ili percepciju o toj pojavi u zdravstvu, navodi CCI.
Jedno do takvih rješenja je donošenje pravilnika o prevenciji i borbi protiv korupcije u svim zdravstvenim ustanovama u BiH.
Potpisnici memoranduma u Kliničkom centru u Sarajevu danas su bili direktor Faris Gavrankapetanović te izvršni direktor Centara civilnih inicijativa Zlatan Ohranović.
(FENA, DEPO PORTAL/eb)