KONFERENCIJA O NASLIJEĐU MEĐUNARODNOG KRIVIČNOG SUDA ZA BIVŠU JUGOSLAVIJU

Istorijski značaj za utvrđivanje činjenica i istine o zločinima, uslov za procese jačanja povjerenja i pomirenja

Arhiva 11.04.11, 13:16h

Naslijeđe Haškog tribunala (ICTY) ima istorijski značaj za utvrđivanje činjenica, odnosno istine o zločinima koji su počinjeni na prostoru bivše Jugoslavije, a što je uslov za procese jačanja povjerenja i pomirenja, kao i mir i stabilizaciju u regionu, naglašeno je danas u Sarajevu na konferenciji 'Naslijeđe Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i društva na prostoru bivše SFRJ'

Hag - TribunalNa skupu, upriličenom u organizaciji Beogradskog centra za ljudska prava i Centra za ljudska prava Univerziteta u Sarajevu, valorizirani su različiti aspekti djelovanja ICTY-a u pogledu sankcionisanja ratnih zločina i teških kršenja međunarodnog humanitarnog prava te njegov utjecaj na razvoj općih instituta međunarodnog prava i sudske prakse uopće.

Kako je istakao jedan od uvodničara konferencije - sudija ICTY-a Bakone Moloto, ovaj je sud promovirao načela pravde i pravičnosti u međunarodnim okvirima, te demonstrirao odlučnost da pred lice pravde dovede sve koji su umiješani u zločine, bez obzira na rang, poziciju ili neko drugo obilježje.

O radu ICTY-a, kako je kazao, najbolje svjedoči arhiva od oko 20 miliona stranica različitih dokumenata koji su u funkciji istine, a protiv pokušaja manipuliranja činjenicama i događajima.

- ICTY je pokazao da je efikasna i transparentna međunarodna pravda održiva - naglasio je Moloto, podsjećajući na odluku Vijeća sigurnosti UN-a o ustanovljenju rezidualnog mehanizma koji će biti stavljen u funkciju od 1. jula 2013. godine, odnosno nakon prestanka rada ICTY-a, a radi brige o vrijednoj građi koju ovaj sud posjeduje.

Učesnike konferencije pozdravili su direktori Beogradskog centra za ljudska prava i Centra za ljudska prava UNSA prof. dr Vojin Dimitrijević i Saša Madacki, potcrtavajući važnost odnosa ICTY-a, država u regionu i organizacija civilnog društva, te utjecaj ovog suda na razvoj  instituta međunarodnog prava i prevenciju u globalnim okvirima, te na krivično zakonodavstvo u zemljama nastalim disolucijom bivše SFRJ.

U sklopu konferencije predstavljeni su rezultati istraživanja o stavovima građana Bosne i Hercegovine prema ICTY-u koji svjedoče o različitoj percepciji ovog suda.

Uzorak od 1.045 ispitanika iz BiH u kojem su srazmjerno zastupljeni predstavnici triju konstitutivnih naroda, pokazuje različitu distribuciju stavova koji svjedoče o znatno višem stepenu povjerenja u rad ICTY-a u FBiH, nego u RS.

Na jedno od pitanja koje se odnosi na značaj suočavanja s prošlošću za budućnost BiH, 47 posto građana BiH ocijenilo je to veoma važnim, odnosno 63 odsto ispitanika iz FBiH, te 18 posto iz RS.

Održavanje konferencije o naslijeđu ICTY-a u Sarajevu uslijedilo je nakon sličnih skupova u Beogradu i Zagrebu, a radi se o seriji aktivnosti koje se provode u sklopu dugogodišnjeg projekta "Zločini i kazna u svijesti građana - Značaj naslijeđa ICTY-a na regionalnom nivou", a čiji je nositelj Beogradski centar za ljudska prava.

(FENA/ds)