EU će ujediniti funkciju Specijalnog izaslanika sa kancelarijom EU na Kosovu, i dok se ne postigne sporazum između država članica EU Lajčak će vršiti tu funkciju.
Prema Lisabonskom sporazumu, specijalni izaslanici u svim zemljama gde su postavljeni, biće i šefovi delegacija EK, ali na Kosovu i u BiH to predstavlja problem jer predstavnici EU imaju i nekoliko dodatnih ovlašćenja.
Na Kosovu, Piter Fejt je i šef međunarodne civilne kancelarije i nadgleda sprovođenje nezavisnosti, dok u BiH Valentin Incko je specijalni izaslanik EU ali i visoki međunarodni zvaničnik.
Prema pisanju Koha ditore, i Fejt i Incko će sačuvati uloge "nadgledača" ali neće biti predstavnici EU-a.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton, je "veoma blizu" odluke da za BiH imenuje specijalnog izaslanika koji će biti šef delegacije EK, piše prištanski list dodajući da će se isto desiti i na Kosovu ali se neće zvati delegacija EK već Kancelarija, "jer EU ne može tretirati Kosovo kao državu".
Za Kosovo još uvijek nije proglašen konkurs za tu poziciju a prema diplomatskim izvorima na koje se poziva list, postoji mogućnost da se prvo izabere šef kancelarije Evropske Komisije, jer je ta pozicija prazna.
I u tom slučaju šef kancelarije Evropske Komisije neće odmah preduzeti i poziciju specijalnog izaslanika jer "još nije postignuta saglasnost zemalja članica EU-a da se ta pozicija odvoji od pozicije šefa međunarodne civilne kancelarije".
Prema diplomatskim izvorima, u EU je pripremljen plan prema kojem će tu funkciju privremeno iz Brisela obavljati Mirosav Lajčak.
Neke diplomate smatraju da je to pobjeda zemalja koje nisu priznale Kosovo jer je Lajčak poznat zagovornik protiv nezavisnosti Kosova, dok drugi smatraju da Lajčakove izjave ne treba uzeti u obzir jer ih je dao dok je bio ministar spoljnih poslova i predstavljao stavove Slovačke.
(B92/ds)