U pismu se ističe da je u BiH neophodna promjena, ali da Dejtonski sporazum mora da ostane osnova države i da BiH na toj osnovi mora da izgradi svoju evropsku kuću.
Za bonska ovlaštenja se navodi da bi trebalo da ostanu na snazi i da se koriste kao krajnje sredstvo, posebno kada se dođe u situaciju da neko prijeti Dejtonskom sporazumu.
- OHR treba da bude zatvoren što je prije moguće i njegovo dalje prisustvo ne samo da bi ugrožavalo EU, nego bi potkopavalo i angažman i efikasnost i spriječilo bi političare u BiH da počnu da se ponašaju u skladu sa briselskom logikom - naglašava se u pismu Njemačke članicama EU.
U pismu se navodi da od Dejtonskog sporazuma pristup međunarodne zajednice nije uspio da stvori inicijative koje bi napustile trenutni način razmišljanja i da političare u BiH natjera na kompromis za dobro svih građana BiH.
- Dobar izbor za budućeg visokog predstavnika bio bi neki međunarodni advokat - ističe se u pismu.
Njemačka pozdravlja odluke Savjeta ministara spoljnih poslova EU od 21. februara i 21. marta, koji je odlučio da ojača prisustvo EU tako što će spojiti funkcije specijalnog predstavnika i šefa delegacije EU, te odluke da novom šefu delegacije EU bude dat jači mandat, koji bi podrazumijevao i sankcije protiv osoba koje podrivaju mir i stabilnost.
- Ova dva položaja treba spojiti što je prije moguće i na čelo delegacije EU treba postaviti neku istaknutu osobu - ističe se u pismu koje je Njemačka uputila ostalim članicama EU.
(BLIN/ds)