DRAMA U BRITANSKOJ NUKLEARNOJ PODMORNICI

Član posade upucao dvojicu kolega

Arhiva 08.04.11, 21:50h

Član posade britanske nuklerne podmornice HMS Astute 'pukao' je i upucao dvojicu kolega u petak dok su bili u pristaništu u Southamptonu

Britanska nuklearna podmornicaJedan je poginuo, a jedan je ranjen prije nego što su ga ostali članovi posade uspjeli svladati. Pozvali su policiju koja ga je privela, piše BBC. Glasnogovornik uvjerava kako incident nema veze s terorizmom i da nema opasnosti za građane. Dok ne obavijeste porodice poginulog i ranjenog, neće objaviti imena stradalih.

Ministar obrane Liam Fox odmah je izrazio žaljenje zbog tragedije i saučešće porodicama..

Za vrijeme pucnjave u podmornici su bili visoki časnici Carol Cunio, Alistair Neill i Royston Smith, ali niko od njih nije ozlijeđen. Očevidac Brian Cedar vidio je dok su nosili ozlijeđenog mornara.

- Zabrinjavajuće je da je došlo do pucnjave u nukleranoj podmornici - rekao je.

Nuklearna podmornica HMS Astute duga je 97 metara. Najveća je i najnovija britanska podmornica. Teška je 7.800 tona. Naoružana je torpedima Spearfish i raketama Tomahawk s dosegom od 2000 km. Ima svoj nuklearni reaktor što znači da sama stvara svoju vodu i zrak i ne treba se 'tankati'. Može neprestano roniti bez izranjanja. U oktobru prošle godine se nasukala između otoka Skye i kopna u Škotskoj i ostala tamo nekoliko sati.

(24sata.hr/md)