INSTITUCIJA OMBUDSMENA ZA LJUDSKA PRAVA BiH

Činjenica je da su Romi, iako najbrojnija manjina u BiH, istovremeno i najugroženija

Arhiva 08.04.11, 20:58h

Povodom obilježavanja Svjetskog dana Roma Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH ukazala je na obavezu BiH da se aktivno angažuje na polju uklanjanja diskriminacije i prevazilaženju neprihvatljivih razlika između Roma i ostatka društva, posebno imajući u vidu da je period od 2005. do 2015. proglašen "Dekadom uključenja Roma"

Romi u BiH- Činjenica je da su Romi u BiH, kao najbrojnija od 17 nacionalnih manjina koje prepoznaje Zakon o zaštiti prava nacionalnih manjina, istovremeno i najugroženija nacionalna manjina, navedeno je iz Institucije ombudsmena.

Razlozi ovako nepovoljnog društvenog položaja Roma su, smatraju ombudsmeni BiH, mnogobrojni.

Položaj Roma dodatno otežavaju predrasude, kako u školovanju, tako i prilikom zapošljavanja i rješavanja problema stanovanja. Pripadnici ove manjine i dalje se suočavaju s problemom u ostvarivanju i zaštiti svojih prava uslijed nedovoljne informiranosti ili nemogućnosti da ispune uvjete potrebne za ostvarivanje tih prava.

- Iako su učinjeni određeni pomaci, veći angažman države, entiteta, kao i lokalnih vlasti romska populacija treba u oblasti zapošljavanja, stambenog zbrinjavanja, obrazovanja, prekvalifikacije, upisa u matične knjige i dostupnosti zdravstvene zaštite, poručuju ombudsmeni BiH.

Najviše pažnje i dalje privlači diskriminacija koja se vrši nad pripadnicima manjina o pitanju mogućnosti izbora za određene političke funkcije, a što je utvrdio i Evropski sud za ljudska prava u predmetu "Sejdić-Finci" protiv BiH.

Ombudsmeni BiH će, u okviru svojih nadležnosti, i dalje insistirati na dosljednom provođenju i zaštiti individualnih i kolektivnih prava Roma, ali i na sprječavanju svakog oblika diskriminacije ove ranjive manjinske zajednice.

(FENA/md)