- Činjenica je da su Romi u BiH, kao najbrojnija od 17 nacionalnih manjina koje prepoznaje Zakon o zaštiti prava nacionalnih manjina, istovremeno i najugroženija nacionalna manjina, navedeno je iz Institucije ombudsmena.
Razlozi ovako nepovoljnog društvenog položaja Roma su, smatraju ombudsmeni BiH, mnogobrojni.
Položaj Roma dodatno otežavaju predrasude, kako u školovanju, tako i prilikom zapošljavanja i rješavanja problema stanovanja. Pripadnici ove manjine i dalje se suočavaju s problemom u ostvarivanju i zaštiti svojih prava uslijed nedovoljne informiranosti ili nemogućnosti da ispune uvjete potrebne za ostvarivanje tih prava.
- Iako su učinjeni određeni pomaci, veći angažman države, entiteta, kao i lokalnih vlasti romska populacija treba u oblasti zapošljavanja, stambenog zbrinjavanja, obrazovanja, prekvalifikacije, upisa u matične knjige i dostupnosti zdravstvene zaštite, poručuju ombudsmeni BiH.
Najviše pažnje i dalje privlači diskriminacija koja se vrši nad pripadnicima manjina o pitanju mogućnosti izbora za određene političke funkcije, a što je utvrdio i Evropski sud za ljudska prava u predmetu "Sejdić-Finci" protiv BiH.
Ombudsmeni BiH će, u okviru svojih nadležnosti, i dalje insistirati na dosljednom provođenju i zaštiti individualnih i kolektivnih prava Roma, ali i na sprječavanju svakog oblika diskriminacije ove ranjive manjinske zajednice.
(FENA/md)
INSTITUCIJA OMBUDSMENA ZA LJUDSKA PRAVA BiH
Činjenica je da su Romi, iako najbrojnija manjina u BiH, istovremeno i najugroženija
Arhiva 08.04.11, 20:58h
PODIJELI NA
24 SATA
U prepunoj Skenderiji pala Ilirija: Košarkaši Bosne u odlučujućoj utakmici nadigrali Slovence i plasirali se u ABA ligu!
Zaključci Bećirovića i Komšića pali u vodu: NSRS podržala veto Cvijanović, ruku digao i veći dio opozicije
Haos na koridi kod Kaknja: Vrata arene ostala otvorena, bikovi pobjegli među publiku, nastala panika...
'Hau jes no': Ponovo 'gore' društvene mreže, govor Ane Brnabić na engleskom jeziku izazvao lavinu
Povodom obilježavanja Svjetskog dana Roma Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH ukazala je na obavezu BiH da se aktivno angažuje na polju uklanjanja diskriminacije i prevazilaženju neprihvatljivih razlika između Roma i ostatka društva, posebno imajući u vidu da je period od 2005. do 2015. proglašen "Dekadom uključenja Roma"