Šest mjeseci nakon izbora još nema izgleda za formiranje državne vlade, a na mnoge državne institucije, posebno one koje se bave vladavinom prava, vrši se politički pritisak, saopćeno je danas iz OHR-a.
- Bosni i Hercegovini su potrebni funkcionalni organi vlasti na svim nivoima - rekao je visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU dodajući da je proces evropskih integracija u potpunosti zaustavljen, a ekonomija i dalje trpi posljedice.
Naveo je i da međunarodna zajednica i Evropska unija moraju osigurati da BiH ne zapadne u dublju krizu.
- Bilo bi pogrešno posmatrati posljednja događanja u Federaciji BiH i Republici Srpskoj kao kratkoročan problem - istaknuo je Inzko.
- Mi već pet godina nazadujemo. Moramo se fokusirati na trenutne poteškoće, ali isto tako moramo kritički sagledati šta treba da uradimo radi konsolidacije funkcionalne i održive demokracije u dugoročnom periodu - kazao je on.
Inzko je naglasio da je napredak moguć, pozdravljajući činjenicu da je Evropska unija utvrdila posebne instrumente da bi svojim novim, ojačanim prisustvom u Bosni i Hercegovini mogla efikasno djelovati radi pružanja pomoći relevatnim faktorima u BiH da se pokrenu s mrtve tačke i načine stvarne pomake u bliskoj budućnosti i srednjoročnom periodu.
- Toplo pozdravljam pripreme koje se trenutno vrše za jačanje prisustva i politike EU. Pružit ću punu podršku budućem novom šefu Delegacije EU. Jasno je da BiH prosto ne može da sebi priušti još četiri godine stagnacije i neslaganja u zemlji. Moramo naći put naprijed - kazao je Inzko.
Visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU je rekao i da BiH iz jasnih historijskih i geopolitičkih razloga, predstavlja poseban izazov; jer je BiH i do sada bila, a i dalje je suočena s ozbiljnjim, mada ne i nepremostivim, problemima.
Izrazio je uvjerenje da planovi, koje su dogovorile države članice EU, vode u pravom smjeru.
(FENA/dg)