Sastanak je otvorio Goran Svilanović, koordinator za ekonomske i ekološke aktivnosti u OSCE-u koji je ovim povodom istakao:
''Povećnje transportnih aktivnosti će kratkoročno proizvesti socialni i ekonomski razvoj, ali takođe i nestašicu energije, povećati emisiju gasova staklene bašte, ubrzati proces degradiranja životne sredine i vodiće ka saobraćajnim gužvama. Iz tog razloga, u našem je interesu da diskutujemo i radimo na ispravnim politikama, da unaprijedimo uzajamnu saradnju fokusirani na nove tehnologije i na promjene naših potrošačkih navika. Ne dovodimo u pitanje veliku potrebu za kretanjem, ali moramo da naučimo da se krećemo na što održiviji način.''.
Tihomir Dakić, koordinator programa Transport u CZZS je ovom prilikom učesnicima predstavio ulogu organizacija civilnog društva u izradi održivih politika transporta, a tim povodom je izjavio:
''Ovo je bila prilika da pred visokim zvaničnicima iz 56 zemalja predstavimo naše napore ka stvaranju što održivijeg transporta u gradu Banjaluci i Bosni i Hercegovini. Kampanje koje smo predstavili „Dva su točka dovoljna“, „Ostavite moj bicikl na miru“, te „Evropska sedmica mobilnosti“ su naišle na podršku od strane učesnika foruma. Nakon prezentacije rada Centra za životnu sredinu na polju urbanog transporta, razvila se diskusija na temu korištenja bicikla kao prevoznog sredstva. Generalni sekretar Organizacije za crnomorsku ekonomsku saradnju (BSEC), gospodin Leonidas Hrisantopulos, sugerisao nam je da nagovorimo nekoga iz Vlade Republike Srpske da dolazi na posao biciklom čime bi se promovisao ovaj vid trasporta i dao dobar primjer građanima.''.Deventaesti po redu OSCE Forum o ekonomiji i životnoj sredini fokusiran je na „Promociju zajedničkih aktivnosti i saradnje u regiji koju pokriva misija OSCE-a na polju razvoja održive energije i transporta“.
(BLIN/ds)