U najgoroj situaciji nalaze se stanovnici sarajevskog naselja Osjek koji su zbog poplava ostali potpuno izolovani. Uslijed izlijevanja rijeke Bosne poplavljeno sedam kuća, kao i putna komunikacija. Nivo vode u tom dijelu je 30-40 cm.
Ulica Hendekuša je odsječena od putne komunikacije, a poplavljeno je oko 30-tak kuća. Pripadnici Civilne zaštite i Profesionalne vatrogasne brigade Sarajevo čamcima su stanovnicima ove ulice hranu dostavili pitku vodu, ćebad i ostale potrepštine.
U ulici Osik do broja 248 poplavljeno je oko 20 kuća i u tom dijelu vodostaj rijeke Bosne trenutno stagnira.
U ulici Aerodromska kod starog Hipodroma također se izlila rijeka, ali se nakon izvjesnog vremena povukla. U Vrutcima je poplavljen podvožnjak kod "OBI"-ja, a visina vode je 20 cm.
I na području općine Vogošća, prema informacijama FUCZ-e je, zbog obilnih kišnih padavina, došlo do znatnog porasta vodostaja rijeke Bosne i Ljubine. Izlijevanje rijeke Bosne je zabilježeno u ulici Nova željeznička stanica - MZ Semizovac, ulica Svrake 2 na broju 16 i 18, te u ulici Lug do broja 19.
Služba civilne zaštite bila je u stanju pripravnosti za slučaj eventualnog dodatnog porasta vodostaja i plavljenja domaćinstava u plavnom području, te je tokom noći vršila ispumpavanje vode u ulici Svrake 2/18.
U ulici Uglješići usljed obilnih padavina je došlo do pokretanja aktivnog klizišta Uglješići (Sofići), te je Služba civilne zaštite u saradnji sa Službom za komunalne poslove pokrenula sanaciju oštećene putne komunikacije i aktivnosti na kanalisanju i skupljanju površinskih voda koje se ulijevaju u površinu klizišta.
Nekolicina kuća je poplavljena i u naseljima Doglodi, Otes i Bojnik, a sve zbog izlijevanja rijeke Bosne, koja je zbog padavina primila velike količine vode iz svojih pritoka Zujevine i Željeznice. Uslijed izlijevanja podzemnih voda i rijeke Bosne u mjesnoj zajednici Stup je poplavljeno 30 kuća, a nivo vode konstantno raste. Angažirana je građevinska mašina koja je prokopala odvodni kanal, te je nivo vode opao.
Naša ekipa se upravo nalazi na terenu, te ćemo uskoro imati i šire informacije sa ovog područja.
Također, uslijed obilnih padavina na području općine Čapljina u Hercegovini proglašen je prvi stepen odbrane od poplava. Kako javlja Slobodna Evropa najalarmantnije je na području parka prirode Hutovo blato u Hercegovini gdje je razina vode dosegla 472 centimetra.
Prema informacijama Općinskog centra Civilne zaštite Čapljina, jučer u 16.00 sati, pri vodostaju rijeke Krupe od 4,80 metara, zaustavljen je rad na obje turbine PHE Čapljina, saopćio je FENI dežurni operativac Operativnog centra Federalne uprave Civilne zaštite Zdravko Miletić. Osim toga, u Hercegovačko-neretvanskom kantonu je tokom noći zbog obilnih padavina (oko 70 litara po metru kvadratnom) došlo do povećanja vodostaja na akumulacijma HE na Neretvi, a time i povećanja protoka i vodostaja rijeke Neretve nizvodno od HE na području grada Mostara.
Prema informacijama dispečerskih centara EPBiH, EPHZHB i HE na Neretvi, stanje je trenutno stabilno i pod kontrolom. Oružane snage BiH su zbog nevremena u najvišem su stepenu pripravnosti, a Predsjedništvo BiH je odobrilo da budu angažirane ukoliko se procijeni da je to potrebno. Na ugroženim područjima se nalaze pripadnici civilne zaštite, vatrogasne jedinice, predstavnici vlasti...
Područja koja su u općini Goražde trenutno ugrožena od poplava su putne komunikacija Sadba-Ahmovići i Osanica-Muhovače, te Šetalište Mehmeda Muratspahića, prenio je Feni dežurni operativac Operativnog centra Federalne uprave Civilne zaštite Zdravko Miletić. Prema ovim izvještajima, ako se nastavi rast vodostaja može doći do plavljenja više vikendica u naseljima Osanica, Sadba, Mravinjac i Podobarak.
U slučaju povećanja vodostaja Drine za još 50 centimetara može doći do većih šteta od plavljenja, dok je služba Civilne zaštite redovno u kontaltu s vlasnicima objekata kojima prijeti plavljenje. Vodostaj pritoka rijeke Drine je u blagom porastu i od njih ne prijeti plavljenje. U drugim mjestima Bosansko-podrinjskog kantona, u općini Pale/Prača, vodostaj rijeke Prače u odnosu na prethodni dan je opao i rijeka se povukla u svoje korito.
U općini Foča-Ustikolina vodostaj Drine je povećan zbog obilnih padavina, te je došlo do izlijevanja rijeke u centru općine. Ugroženo je nekoliko pomoćnih objekata, dok stambeni i poslovni objekti nisu ugroženi. U mjestu Njuhe vodom je zahvaćen jedan objekt u izgradnji.
Prema najnovijim podacima Kantonalne uprave civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona rijeka Bosna na pojedinim dijelovima toka kroz ovaj kanton izlila se iz korita ali još uvijek nije došlo do plavljenja stambenih i privrednih objekata. Vodostaj Bosne u jedan sat iza ponoći na mjernoj stanici u Zenici, dostigao je svoj maksimum i iznosi 390 cm, što je za 70 cm više u odnosu na prethodni dan.
- Ukoliko bi došlo do padavina u narednim satima, mogu se očekivati poplave i prekid saobraćaja na pojedinim područjima općina i Kantona. Situacija može biti veoma složena na dionici magistralnog puta M 17, tačnije na zaobilaznici Vranduk - Nemila, kojom se trenutno saobraća uz samu Bosnu - navodi se u posljednjoj informaciji KUCZ ZDK.
Na području Zenice u središtu grada, Bosna se izlila na lokalitetu Kamberovića polja ali još ne predstavlja prijetnju da bi moglo doći do plavljenja objekata, a voda je blokirala saobraćaj kroz dva podvožnjaka na ulazu u grad iz pravca Doboja. Na području općine Kakanj, došlo je do izlijevanja Bosne na lokalne puteve Kakanj - Doboj i Kakanj - Donji Kakanj.
Vodostaj Vrbasa je na području Gornjeg Vakufa/Uskoplja, Srednjebosanski kanton, dostigao maksimum, te je moguće da dođe do izlijevanja rijeke i plavljenja. U Donjem Vakufu vodostaj Vrbasa nije na kritičnom nivou, ali je bila intervencja u Srednješkolskom centru, gdje su vatrogasci morali ispumpavati vodu iz podruma. U Kreševu je došlo do plavljenja rijeke i više potoka, pa je ugroženo poljoprivredno zemljište, dok je u općini Kiseljak došlo do izlijevanja rijeke iz korita u naseljima Gromiljak, Kiseljak, Potkraj, Brnjaci i Lepenica. Poplavljena su polja i manji broj kuća, te seoski putevi. Glavne komunikacije nisu ugrožene.
Prema najnovijim informacijama Kantonalnog operativnog centra došlo je do smanjenja vodostaja na većini vodotoka na području Tuzlanskog kantona. Pod vodom je još uvijek oko 250 hektara poljoprivrednog zemljišta. Stambeni i drugi infrastrukturni objekti nisu ugroženi, niti su putne komunikacije otežane. Vodostaj na brani jezera Modrac je 199,50 m.n.m. odnosno 46 cm do prelivanja. Ukupno isticanje kroz temeljne otvore na brani je 76 m3/s. Iako je vodostaj trenutno u opadanju, prema procjeni pomoćnika direktora Civilne zaštite TK Mensuda Tanovića, sutra bi vodostaj mogao porasti ukoliko kiša ne prestane padati, i moguće da bi došlo do aktiviranja većeg broja klizišta, jer zemlja je mnogo natopljena, smatra on.
-Na području Tuzlanskog kantona stanje se mijenja, i vodostaj rijeka na ovom području stagnira. Dosad najveći problemi prouzrokovani su u Gračanici i Doboj Istoku, gdje je čitavo korito Spreče izlilo na poljoprivredna zemljišta, dok je u Doboj Istoku bilo ugroženo nekoliko stambenih objekata izlivom lokalnih potoka. Trenutno, danas, nema ugroženih stambenih prostora, dok je dosad evidentirano oko desetak klizišta- rekao je Tanović.
Dosadašnja klizišta u nekoj mjeri sanirana su od strane Civilne zaštite TK, međutim, Tanović smatra da Općine trebaju organizirati stručni tim (geologe) koji će procijeniti smjelost dalje sanacije. (DEPO/aa)
Nevrijeme je na području Federacije BiH također izazvalo odrone i klizišta, zbog čega je u Općini Tuzla, u MZ Batva, ugrožen jedan stambeni objekt, dok je u MZ Kreka klizište oštetilo jednu trećinu kolovoza na lokalnom putu Krojčica-Pasci. U Banovićima je na par lokacija zbog klizišta ugroženo ukupno sedam stambenih objekata, dok u općini Gračanica, na lokalitetu Lendići, klizište ugrožava nekoliko stambenih objekata.
U Zeničko-dobojskom kantonu, zbog velikog odrona kamenja na kolovoz, saobraća se na regionalnom putu R-467 Zavidovići-Olovo otežano, samo za putnička vozila. Postoji opasnost od daljeg obrušavanja kamenja i zemlje na kolovoz.
Nimalo ohrabrujuće vijesti nismo ni dobili ni u Hidrometeorološkom zavodu BiH. -Padavine će postepeno jenjavati, no neće prestati. Novi kišni val koji stiže s Atlantika donijeće kišu i narednih dana, a moguće su i snježne padavine. Uglavnom, vrijeme će biti promjenljivo, a stanovnici BiH mogu očekivati i promjene u temperaturama - izjavio je Željko Majstorović, federalni klimatolog. U nešto povoljnijoj situaciji nalaze se stanovnici Unsko-sanskog kantona gdje je rijeka Una prilično stabilna, a kako je za DEPO rekao Sead Aljić, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite USK-a, kiša je prestala padati još jučer.(em/DEPO/BLIN)
ALARMANTNO
BiH pod vodom
Arhiva 07.01.10, 18:32h
PODIJELI NA
24 SATA
Prijetnja 'velikih razmjera': Jeste li dobili ovakav mail? Pazite, u pitanju je opasna prevara!
Iz opticaja se povlači niz novčanica KM, evo u kojim apoenima i do kada ih treba zamijeniti
Svjetski poznati ruski baletan pao sa petog sprata i umro: Javno govorio protiv rata u Ukrajini
Velika bh. kompanija u najvećoj krizi od postojanja, 900 uposlenika u strahu za svoja radna mjesta
Obilne padavine na području BiH posljednjih dana su izazvale brojne poplave u nekoliko sarajevskih naselja, a ništa bolja situacija nije ni u Zeničko-dobojskom kantonu gdje se rijeka Bosna na nekoliko mjesta izlila iz korita. Izvještaj ekipe našeg DEPO portala